Струга

Струшката полиција ќе спречува пукање и неовластени огномети на свадби

Преку контроли и превентивни мерки Одделението за внатрешни работи – Струга ќе работи на спречување на пукање од огнено оружје на семејни веселби, неовластена употреба на огномети и користење пиротехнички средства на свадби и други веселби
Read more

Меѓународен тим археолози ќе го истражуваат начинот на жиеење на подводниот локалитет Врбник

Меѓународен тим археолози ќе работат на подводни истражувања на локалитетот Врбник кај Струга, во рамките на проектот „Подводни археолошки и интердисциплинарни истражувања на локалитетот Врбник“, финансиран од Министерството за култура.
Read more

Потврден првиот омикрон случај во Струга

Потврден е првиот случај со омикрон, новиот сој на COVID-19 во Струга, информира за МИА епидемиологот од Центарот за јавно здравје Јованка Струлакова-Коровешоска.
Read more

Професорот кој со метален предмет удри ученик во Струга бил проблематичен

Професорот којшто денеска напладне со метален предмет повреди ученик бил проблематичен подолг период, потврди директорката на средното училиште „Ибраим Темо“, Бесиме Јонузи.
Read more

Мерко: Во Струга нема градби во заштитената зона

Општина Струга нема никаков проблем со заштита на природното и културното наследство и нема градби во заштитената зона, повтори градоначалникот Рамиз Мерко, по најавите на министерката за култура и претседател на Националанта комисија на У
Read more

Санкции за нелегалните такси превозници во Струга

Осум лица од Струга и струшко заработиле кривични пријaви за вршење такси превоз без поседување лиценца во текот на изминатата година.
Read more

Несекојдневен повик во струшката Брза помош, тимот на свет донесе здраво машко бебе

Повик во струшката Брза помош ноќта на 1 февруари, не навестил за драмата која следувала во возилото, каде екипата на свет донела здраво машко новороденче.
Read more

Уредбата за враќање на плажите на Охридското Езеро во првобитна состојба ја подели јавноста

Владината Уредба за враќање на плажите на Охридското Езеро во првобитната состојба пред издавањето под концесија ја подели јавноста во Охрид и Струга, на генерално спротивставени ставови.
Read more

Антикорупциска: Владата да ги преземе надлежностите за уривање на дивоградбите во Охридско

Владата да ги преземе надлежностите на сите општини коишто се наоѓаат во Охридскиот регион кој е заштитен од УНЕСКО и да се справи со објектите коишто се бесправно изградени, побара денеска претседателката на Државната комисија за спречува
Read more

Спасовски: Во Струга се случи сериозна неодговорност кон здравјето на граѓаните и кон државата

Пробиштип, 8 мај 2020 (МИА) – Тоа што се случи во Струга претставува сериозна неодговорност кон здравјето на граѓаните и неодговорност кон државата, истакна денеска техничкиот премиер Оливер Спасовски за синоќешниот случај кога на литијат
Read more

Обвинителството отвори предмет за масовното присуство на граѓани на Литијата во Струга

Скопје, 8 мај 2020 (МИА) – Основното јавно обвинителство Струга отвори предмет по објавување на снимките и фотографиите на социјалните мрежи, а во врска со масовното присуство на граѓани на  Литијата одржана на 7 мај 2020 година, по повод
Read more
реклама

Луѓето се ужасни: Разочарувачка фотографија од една од најубавите плажи во светот

Read more

Опасни секс пози: Пенисот нема коска, но може да се скрши

Read more

12 август 30 п.н.е. - Клеопатра се самоубила по поразот на Марко Антониј од Октавијан

Read more

Четири хороскопски знаци на кои есента им носи многу пари

Read more