СЗО

Клуге: СЗО сѐ уште не знае дали коронавирусот настанал по природен пат

Регионалниот директор на Светската здравствена организација за Европа, Ханс Хенри Клуге, денеска изјави дека СЗО сѐ уште не располага со целосни податоци за потеклото на коронавирусот и не знае дали тој настанал по пророден пат или не, но
Read more

Обединетото Кралство во следните 4 години во СЗО ќе партиципира со 430 милиони фунти

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска на Генералното собрание на ОН во Њујорк ќе соопшти дека Обединетото Кралство за 30 отсто ќе го зголеми својот придонес кон Светската здравствена организација (СЗО), но и дека истовремено бара нејзин
Read more

СЗО: Коронавирусот алармантно се шири низ Европа

Стапката на заразување со COVID-19 во Европа е алармантна, предупреди денеска Светската здравствена организација (СЗО).
Read more

СЗО: Октомври и ноември ќе бидат тешки за Европа

Светската здравствена организација (СЗО) очекува зголемување на бројот на смртни случаи од COVID-19 во Европа во текот на октомври и ноември, период, кој според нејзините предвидувања ќе биде „потежок“ што се однесува до епидемијата, изјав
Read more

СЗО: Коронавирусот ќе биде ставен под контрола за две години

Светската здравствена организација не знае кога ќе заврши пандемијата на коронавирусот, но претпоставува дека болеста ќе биде ставена под контрола во рок од две години, соопшти прес-службата на таа организација.
Read more

СЗО: Загрижува недостигот на солидарност

Светската здравствена организација (СЗО) се пожали на недостиг на солидарност и ги повика светските сили да го преземат водството во справувањето со пандемијата на COVID-19, од што починаа повеќе од 900.000 луѓе во светот.
Read more

СЗО: Безбедноста на вакцините е на прво место

Безбедноста на потенцијалната вакцина за коронавирусот е на прво место, изјави денеска главниот научник на Светската здравствена организација, Сумја Сваминатан, откако беше прекинато клиничкото испитување на вакцината од Универзитетот во О
Read more
play_arrow

Олабавувањето на мерките без контрола на заразата е рецепт за катастрофа

Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Аданом Гебрејесус, денеска предупреди рестрикциите воведени за борбата против коронавирусот да не се ублажуваат прерано и посочи дека тоа е „рецепт за катастрофа“.
Read more

СЗО: Да се тестираат сите контакти без оглед на симптомите

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека сите лица кои биле во контакт со заразен со коронавирус треба да бидат тестирани, без оглед дали покажуваат симптоми.
Read more

СЗО: Терапијата со плазма е експериментална, потребни се уште докази

Светската здравствена организација соопшти дека употребата на плазма од страна на пациенти излекувани од COVID-19 сè уште се смета за „експериментална терапија“ и дека прелиминарните резултати што укажуваат на нејзината можна ефикасност с
Read more

СЗО: Имунитетот на стадо се постигнува единствено со вакцина

Светската здравствена организација соопшти дека човештвото не е ни приближно да постигне ниво на имунитет на коронавирусот што би било неопходно за стекнување на имунитет на стадо, каде што доволен дел од населението би имал антитела да ја
Read more

СЗО: Коронавирусот сѐ повеќе го шират лица на возраст од 20 до 40 години

Коронавирусот сѐ повеќе го шират лица на возраст од 20, 30 и 40 години, а многу од нив не се ни свесни дека се заразени, изјави регионалниот директор на Светската здравствена организација за Западен Пацифик, Такеси Касаи.
Read more
реклама

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Зошто интелигентните луѓе имаат помалку пријатели?

Read more

Искандер - смртоносниот ѕвер: Со ова убиствено оружје Ерменија му се заканува на Азербејџан

Read more

Словенија забрани работење на продавниците во недела и за празници – Кога кај нас вака?

Read more