Twitter

БИРН: СДСМ победи во Twitter војната на изборите

Доколку изборите во земјава од 15 јули се базираа на бројот на објавени твитови, тогаш владејачката коалиција „Можеме“, предводена од СДСМ, ќе требаше да освои двојно повеќе пратеници од главната опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ, оценува БИРН
Read more

Twitter брише профили на екстремисти и теоретичари на заговори

Twitter трајно ќе ги суспендира профилите поврзани со екстремни теории на заговор, како што е групата QAnon, што прави обвинувања за заговор во американската влада и јавноста против претседателот Доналд Трамп.
Read more

Партијата на Ердоган сака поголема контрола врз социјалните мрежи

Партијата на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска достави предлог-закон до Парламентот, кој предвидува посилна контрола врз социјалните мрежи.
Read more
play_arrow

ФБИ го истражува хакирањето на Twitter профилите на славни личности

Twitter профилите на бројни славни личности и компании како Елон Маск, Барак Обама, Бил Гејтс, Џеф Безос, Мајкл Блумберг, Apple и други беа хакирани во досега најголемата крипто-измама на оваа платформа.
Read more

Хакирани Twitter профилите на Елон Маск, Бил Гејтс, Барак Обама, Apple

Twitter профилите на бројни познати личности, но и успешни компании, синоќа беа хакирани во најголемата крипто-измама досега на оваа платформа.
Read more
play_arrow

Како да направите анкета на Twitter?

Нови сте на Twitter, ви се допаѓа и сакате да научите повеќе опции? Еве одлично објаснување за тоа како да направите анкета.
Read more

Instagram го потиснува Twitter, сѐ повеќе станува извор на информации

Апликацијата за споделување фотографии и видеа Instagram ќе го престигне Twitter како извор на вести, покажува извештајот 2020 Reuters Institute Digital News.
Read more

Трамп подготвува декрет за социјалните мрежи

Американскиот претседател Доналд Трамп наскоро ќе потпише извршна наредба за социјалните мрежи, изјави неимуван претставник на Белата куќа.
Read more

Twitter ќе дозволи да се работи од дома „засекогаш“

Пандемијата со COVID-19 дефинитивно и неповратно ни ги смени животите, вклучувајќи го и начинот на кој работиме.
Read more
реклама

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Зошто интелигентните луѓе имаат помалку пријатели?

Read more

Искандер - смртоносниот ѕвер: Со ова убиствено оружје Ерменија му се заканува на Азербејџан

Read more

Словенија забрани работење на продавниците во недела и за празници – Кога кај нас вака?

Read more