УЕФА

Kaзна за Англија - два натпревара без публика

УЕФА дури сега ја донесе одлуката за дивеењето на англиските навивачи на финалето од Европското првенство.
Read more
play_arrow

По спорниот гол на Мбапе: УЕФА бара промена на офсајд правилото

Шефот судискиот оддел при УЕФА, поранешниот италијански судија Роберто Розети, изјави дека има намера да го промени правилото во врска со офсајдите, така што тоа ќе биде повеќе во духот на играта.
Read more

УЕФА потврди: Ќе има битка на титаните Италија - Аргентина

Двата континентални шампиони ќе одиграат еден вид Суперкуп и тоа во јуни 2022 година, во пресрет на Мундијалот во Катар.
Read more

Чеферин: УЕФА и КОНМЕБОЛ ќе бојкорираат Мундијал на две години

Репрезентцаиите од Европа и Јужна Америка најверојатно ќе бојкотираат доколку ФИФА донесе одлука Мундијалите да се одржуваат на секои две години, наместо како досега на четири.
Read more

УЕФА пресече: Правилото „гол во гости“ заминува во историјата

УЕФА вчера донесе историска одлука. Го укинува правилото за гол во гости, едно од најконтроверзните во нејзината историја.
Read more

УЕФА суспендираше руски судија и латвиски клуб поради местење натпревари

Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) му изрече 10-годишна суспензија на рускиот судија Сергеј Лапочкин, додека латвискиот фудбалски клуб Вентспилс е казнет со 7-годишна забрана за настап во еврокуповите поради местење натпревари.
Read more

УЕФА го одреди Белфаст за домаќин на Суперкупот

Финалето на европскиот Суперкуп меѓу екипите на Челси и Виљареал ќе се игра во Белфаст на 11 август, објави попладнево Европската фудбалска асоцијација на својот официјален сајт.
Read more

УЕФА: Финалето на ЛШ во Истанбул

Европската фудбалска асоцијација потврди денеска дека нема промени во планот финалето на Лигата на шампиони на 29 мај да се игра во Истанбул, и покрај тоа што пандемијата на коронавирус предизвика воведување трет карантин во Турција, кој о
Read more

Како УЕФА „ѝ ги скрши нозете" на Супер лигата и што се случуваше во изминатите 48 часа?

Само 48 часа откако беше објавена европската Супер лига како иднината на фудбалот, идејата доживеа крах откако половина од тимовите кои ја основаа се повлекоа.
Read more

Официјално е објавено формирање на Супер лигата, УЕФА се закани со казни

Организаторите на Супер лигата најавија официјално формирање на новиот турнир.
Read more

УЕФА сака да го смени правилото за гол во гости

УЕФА се подготвува да го смени правилото за гол во гости од следната сезона, дознава британски The Sun.
Read more
play_arrow

УЕФА им одговори на Португалците за непризнаениот гол во Белград

Португалија испрати жалба до УЕФА за редовно постигнатиот, но непризнаен гол на Кристијано Роналдо против Србија (2:2) во судиското надополнување на натпреварот од квалификациите за СП.
Read more
реклама

Новата хит серија на Netflix растура, фановите предупредуваат: Не е за секого

Read more

Бил Гејтс: Можеби нѐ чека уште посмртоносен вирус, треба да се подготвиме

Read more

Како да забележите дека некој маж е вљубен во вас?

Read more

Зошто ме извади? - Рангник откри што му рекол нервозниот Роналдо

Read more