вакцина за COVID-19

Pfizer започна со тестирање на вакцината кај деца под 12-годишна возраст

Компанијата Pfizer започна да ја тестира вакцината против COVID-19 кај деца помлади од 12 години и соопшти дека моментално се тестира помала доза на вакцината, пишува Voice of America.
Read more

Pfizer: Третата доза од вакцината ја зголемува заштитата од делта сојот до 100 пати

Третата доза на вакцината против коронавирус може да ја зголеми заштитата од делта сојот на вирусот до 100 пати, се наведува во извештајот објавен од американската фармацевтска компанија Pfizer.
Read more

Вакцината Sinopharm е помалку ефикасна против новиот делта сој

Кинеската вакцина Sinopharm е помалку ефикасна против делта сојот отколку за другите варијанти, но тоа не значи дека не ги штити вакцинираните од тежок облик на болеста и смрт.
Read more

Втората доза на AstraZeneca не го зголемува ризикот од згрутчување на крвта

Примањето втора доза на AstraZeneca не резултираше со зголемување на инциденцата на згрутчување на крвта кај луѓе со ниски тромбоцити, покажа најнова студија објавена во The Lancet.
Read more

Грета се вакцинираше и упати критики за нееднаквата распределба на вакцини

Шведската климатска активистка Грета Тунберг вчера ја прими првата доза на вакцина против коронавирус.
Read more

Истражување: Комбинацијата на AstraZeneca и Pfizer вакцина го зголемува нивото на антитела

Комбинацијата на вакцини, со прва доза на AstraZeneca и потоа Pfizer, ги зголемува нивото на неутрализирачки антитела за шестпати, во споредба со две дози на AstraZeneca, покажа истражување спроведено во Јужна Кор
Read more

Задолжителна вакцинација на здравствените работници, одлучи Франција

Францускиот парламент денеска усвои закон за задолжителна вакцинација против COVID -19 за здравствените работници и за воведување на здравствена карта за широк спектар на социјални активности, додека Франција се б
Read more

Од понеделник пријавување за вакцинирање против КОВИД во домашни услови

Министерството за здравство соопшти дека од понеделник граѓаните кои поради здравствени причини не се во можност да дојдат и да примат вакцина против КОВИД на вакцинален пункт, може да закажат вакцинирање во домашни услови.
Read more

Осум недели разлика помеѓу две дози Pfizer даваат најдобра заштита

Подолгиот интервал помеѓу првата и втората доза на вакцина против корона од Pfizer ќе предизвика имуниoт систем да произведе повеќе антитела за борба против инфекцијата, открија британски научници.
Read more

Ковид-измама: Над 800 луѓе во Уганда вакцинирани со вода

Најмалку 812 жители на источноафриканската држава биле вакцинирани со лажни вакцини од страна на група изманици.
Read more

Разбиваме митови: Антиваксери, овие работи не ви држат вода

Вакцинирањето против COVID-19 е еден од најсигурните начини да се заштитите од коронавирусот.
Read more

МЗ: Вчера се аплицирани 17.343 вакцини

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 463.048 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 6.608 граѓани, а се вакцинирале 17.343 граѓани.
Read more
реклама

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Read more