Велигден

Заев: Да се воздржиме од посета на црквите и манастирите, молитва може и од домовите

Денешниот ден, Велики Петок, во пресрет на најголемиот православен христијански празник на победата на животот над смртта, наместо во храмовите да го поминеме дома, во кругот на семејството, порача премиерот Зоран Заев.
Read more

Велипеток, најтешкиот ден во годината

Велипеток е денот на Христовите страданија. Тие започнуваат уште ноќта, во Гетсиманија. Затоа гетсиманските настани ги вбројуваме во Велипеток. Тие се случувале доцна во ноќта – по полноќ.
Read more

Величетврток, почнуваат велигденските празнувања

Со вечерната богослужба на Велика Среда завршуваат великоипосните богослуженија, а продолжуваат посебни богослужби, со друг состав и со особено значење.
Read more
filter

Брзи тестови за COVID-19 во црквите во Атина во пресрет на Велигден

Лекарската комора на Атина и периферијата Атика, од вчера започнаа спроведување рапид тестови за поповите и црковниот персонал во Соборните храмови и црквите во грчката метропола, во пресрет на Велигден, јави дописничката на МИА од Атина.
Read more

Почна Страстната седмица пред Велигден

За православните христијани денеска почна Страстната – Страдалната седмица, последната седма недела од чесниот пост што му претходи на Велигден.
Read more

Пред Велигден јагнешко тешко се наоѓа, цените на зелените пазари повисоки

Во пресрет на Велигден традиционално цените на зелените пазари се повисоки, а тешко се стигнува и до јагнешко.
Read more

Филипче оствари средба со поглаварите на МПЦ-ОА и на ИВЗ

Министерот за здравство Венко Филипче и поглаварите на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, архиепископот Охридски и Македонски, г.г.
Read more
play_arrow

Уникатна велигденска традиција на казнување на Јуда во Никарагва

Повеќе од 2 илјади години по предавството кое наводно Јуда го извршил врз Исус Христос, жителите на еден град во Никарагва сѐ уште не можат да се помират со тоа и секоја година го казнуваат предавникот.
Read more
play_arrow

Наместо со паричка, со кршење јајца одлучија чија е топката

На интересен начин почна еден натпревар во австриската женска фудбалска лига кога судијката наместо да фрла паричка, им подели по едно јајце на капитенките.
Read more
play_arrow

Аргентинците под вода го прославија Велигден

Во месноста Луис Пједра Буена осум метри под површината свештеник во нуркачко одело рецитираше молитва во придружба на други нуркачи.
Read more

Над „Св. Стефан“ во Виена, ноќта пред Велигден ќе блесне скала кон небото

Во катедралата „Свети Стефан“ во центарот на Виена, ноќта пред Велигден, ќе блесне скала насочена кон небото.
Read more
реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Американски дипломат дрогирал и силувал 23 девојки додека работел во амбасада во Мексико

Read more

Тетовка од сопругот украла 400.000 швајцарски франци

Read more