Венко Филипче

Филипче: Полициски час не е трајно решение, мора да се почитуваат мерките за заштита

Министерот за здравство Венко Филипче смета дека полицискиот час не е трајно решение, доколку граѓаните не сфатат колку е важно почитувањето на мерките за лична заштита.
Read more

Филипче: Се подготвуваат дополнителни болнички капацитети, сите да се придржуваат до мерките

Се соочуваме со силен бран на COVID-19, ситуација која ги оптоварува сите сегменти на здравствениот систем. Во модуларната болница до Инфективната клиника има слободни кревети.
Read more

Филипче: Мерките кои се предлагаат имитираат полициски час

Министерот за здравство Венко Филипче денеска истакна дека е против воведување полициски час и измените на Законот за заштита на населението од заразни болести, кои утре ќе се најдат пред пратениците, се во насока на избегнување на таа мер
Read more

Расте бројот на заразени и починати од Ковид, Филипче бара итно носење на законските измени

Есенскиот бран на COVID-19 зема сè поголем замав. Бројот на заболени расте, а државите воведуваат порестриктивни мерки во обид да го спречат ширењето на вирусот.
Read more

Филипче нема да поднесе оставка, ја повика опозицијата да ја тргне политиката настрана

Министерот за здравство Венко Филипче не чувствува одговорност за да поднесе оставка која од него ја бара опозицијата.
Read more

Функционерите треба да бидат пример за почитување на мерките, смета Филипче

Градоначалникот на Центар Саша Богдановиќ се венчаше во средновековниот манастир Грачаница во Косово.
Read more

Филипче: Измените во Законот за заштита од заразни болести се очекува да се носат по скратена постапка

Штип, 17 октомври 2020 (МИА) – Законот за заштита од заразни болести веќе е во собраниска процедура и со амандманска интервенција ќе има можност веќе следната недела да се интервенира, најави денеска од Штип министерот за здравство Венко Ф
Read more

Филипче: Сериозен процент од новозаболените не знаат каде се заразиле

Сериозен процент од новозаразените едноставно не можат или не знаат да кажат каде се заразиле и во таа смисла таргетираме места каде што има групирање.
Read more

Филипче: Утре ќе се дискутира за можни нови мерки

Комисијата за заразни болести утре на состанок ќе одлучува дали ќе има нови рестриктивни мерки покрај предложените и тие што се во сила и ќе се анализира на што се должи скокот на новозаразени во последните денови и кој е начинот на трансм
Read more

Преку Ковакс механизмот ќе бидат набавени 800 илјади вакцини за COVID-19

Аплициравме за вакцината против COVID-19 преку Ковакс механизмот и имаме пристап до соодветна количина за вакцинирање на населението, истакна министерот за здравство Венко Филипче.
Read more

Филипче: Во овој момент нема потреба од други дополнителни рестрикции

Скопје, 14 октомври 2020 (МИА) – Во овој момент освен препораките од минатата недела нема потреба од други дополнителни рестрикции поради COVID-19, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче.
Read more

Со новите тестови побрзо ќе се добиваат резултатите, најави Филипче

Двеста и педест дополнителни термини за тестирање за COVID-19 се пуштени и верувам дека со новите брзи тестови од 15 минути ќе се смени ситуацијата околу добивањето на резултатите од тестирањето, истакна на денешната прес-конференција мини
Read more
реклама

Пробајте нешто ново: Извонредни трикови за незаборавна предигра

Read more

Бил Гејтс: Треба да се подготвиме за нова пандемија

Read more

Зависност од порнографија: Кои се симптомите и како точно се лекува?

Read more

Прељубниците имаат навики кои ги издаваат: Дали сте ги забележале?

Read more