Венко Филипче

Филипче: Пристигнаа 110.612 вакцини на Pfizer

Денеска во нашата земја пристигнаа 110.612 вакцини од производителот Pfizer-BioNTech.
Read more

Филипче: За колективен имунитет да се вакцинираат над 80 отсто од граѓаните

За да се постигне колективен имунитет на населението треба да се вакцинираат над 80 отсто од граѓаните.
Read more

Филипче: Теренската вакцинација се одвива одлично

Медицински тимови од Здравствениот дом во Пробиштип рано утрово започнаа вакцинација во село Турско Рудари. Здравствениот дом во Валандово теренската вакцинација ја почна од село Чалакли.
Read more

Филипче: Вакцинацијата на децата против COVID-19 нема да биде задолжителна

Read more

Филипче: Индискиот сој на вирусот потврден кај уште еден пациент

Министерот за здравство Венко Филипче денеска информираше дека индискиот сој на COVID-19 е потврден кај уште еден пациент во државата. Пациентот се лекувал во приватна болница, а неговата состојба е под контрола.
Read more

Пристигнаа 30.000 вакцини Sinovac, донација од Турција

Денеска пристигнаа 30.000 кинески вакцини Sinovac како донација од Турција.
Read more

Полицискиот час и мерките да останат да важат до 15 јуни, предлага Филипче

Министерот за здравство Венко Филипче по предлог на Комисијата за заразни болести денеска на Главниот координативен кризен штаб му предложил полицискиот час и мерките да останат да важат до 15 јуни на територија на цела држава.
Read more

Филипче: Нема препорака да се мешаат вакцините, двете дози треба да бидат од ист производител

„Нема препорака да се мешаат вакцините. Како за првата доза истиот производител треба да биде и за втората доза. И тоа се официјалните препораки на сите производители.
Read more

Филипче: Успешно заврши третата трансплантација на срце

Успешно заврши третата трансплантација на срце во историјата на нашата земја, информира министерот за здравство Венко Филипче.
Read more

Филипче: Комисијата предложи попуштање на мерките поради спласнување на епидемијата

Read more

Филипче: Пристигнаа руските вакцини, денеска ќе стигнат и 10.000 на Pfizer

„Вакцинацијата се одвива добро. Во салата „Борис Трајковски“ се врши  ревакцинција по три недели од вакцинацијата со вакцината Sputnik V. Тоа се тие 20.000 дози“, изјави денеска министерот Венко Филипче.
Read more

За Велигден и Бајрам да нема полициски час, најави Филипче

Министерот за здравство Венко Филипче најави дека за Велигден и Бајрам нема да има полициски час.
Read more
реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Read more

Порно ѕвезда открива: Најчестата грешка кои сите ја прават во сексот

Read more