витамин Д

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Витаминот Д, кој често се нарекува сончев витамин, е важен за телото да апсорбира калциум и фосфор, но помага и за одржување на здравјето на коските, забите и мускулите.
Read more

Храна која го надополнува недостатокот на витамин Д

Бројни истражувања потврдија дека сонцето е главен предуслов за создавање на витамин Д во организмот, а речиси половина од светската популација има премалку од овој витамин.
Read more

Неколку клучни знаци дека треба да додадете витамин Д во исхраната

Без доволно витамин Д може да почувствувате голем број непријатни симптоми кои би можеле да влијаат на вашиот секојдневен живот, вклучувајќи чувство на замор, помалку глад и болка или слабост во мускулите.
Read more

Видови суво овошје што треба да се јаде зиме оти е полно со витамин Д

Витаминот Д, или сончевиот витамин, е многу важен за нашето тело, а на многу луѓе им недостасува во зимските месеци.
Read more

Дали треба да земате витамин Д и магнезиум заедно?

Одредувањето на исхраната која е најдобра за организмот најдобро е да се остави на експертите. Истото важи и за препораките за додатоци.
Read more

Три начини како да примите повеќе витамин Д во текот на зимата

Ако сонувате за сончеви денови, уживање на отворено и долги вечери, не сте сами. Сепак, летото е далеку и важно е да се одржува здрав ум и тело во текот на зимата.
Read more

Пет знаци дека ви недостига витамин Д

Витаминот Д е важен за повеќе функции на телото и е најодговорен да му помага на телото да го апсорбира калциумот, кој е неопходен за силни и здрави коски.
Read more

Како да препознаете недостаток на одреден витамин во телото?

На телото му се потребни 13 видови витамини за нормално функционирање, а секој од нив игра важна улога во зајакнувањето на нашиот имунитет.
Read more
play_arrow

Дали може да се претера со земање на витамин Д3?

Во вашите напори да живеете поздраво, да се храните правилно и да внесувате доволно витамини и минерали, сигурно сте слушнале совети во врска со витаминот Д3.
Read more

Симптоми на недостаток на витамин Д на јазикот кои не треба да ги игнорирате

Недостатокот на витамин Д е доста чест кај луѓето кои не поминуваат доволно време на сонце - како што се оние кои работат во затворени простории, носат широка облека или оние кои тешко излегуваат од дома поради з
Read more

Не е само витамин Д: Позитивни ефекти врз здравјето од сончевата светлина

Сончевата светлина е позната како најдобар природен извор на витамин Д, кој на луѓето им е потребен за одржување на здрави коски и заби и помага да се намали ризикот од остеопороза и фрактури.
Read more

Колку витамин Д ви треба според возраста?

Без разлика каде живеете, статистиката покажува дека повеќето луѓе имаат недостаток на витамин Д.
Read more
реклама

Доаѓа невреме: Пороен дожд и грмежи, силен ветер и град попладнево ќе ја зафатат Македонија

Read more

Експертите предупредуваат: Летниот одмор на Медитеранот може да стане опасен по здравјето

Read more

Кое кафе е поздраво, топлото или ладното?

Read more

Колку често треба да се менува постелнината во летните месеци?

Read more