вода

Какви здравствени проблеми може да имате ако не пиете доволно вода?

Препорачаната дневна количина на вода за мажи е 3 литри, а за жени 2,2 литра. Доколку не ја следите оваа препорака, може да наидете на неколку здравствени проблеми.
Read more

Европа се соочува со суши: Дали ќе се водат војни за вода?

Едвај е пролет, а повеќе од четвртина од европскиот континент може да доживее суша по зимата со малку дожд и снег, па многу земји се подготвуваат за повторување на минатогодишното екстремно суво лето, ако не и по
Read more

Многу подобра опција од чај и кафе наутро – испијте ја на празен стомак

Наједноставниот и најефективниот начин да го детоксицирате телото и да го подготвите за претстојниот ден е да пиете не кафе или чај, туку чаша обична вода на собна температура наутро, 10 минути по будењето.
Read more

Истражување: Млекото хидрира повеќе од водата

Иако водата се смета за најздрав, а воедно и најдобар пијалак за хидратација, научниците докажаа дека сепак постои пијалак кој повеќе го хидрира организмот отколку водата.
Read more

ОН: Потребна е итна акција во борбата против недостигот на вода за пиење

Светската заедница мора да преземе итна акција во борбата против глобалниот недостиг на вода за пиење, предупреди вчера генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш на крајот од конференцијата за вод
Read more

Бектеши: Ако поскапи водата за пиење, нема поддршка за комуналните претпријатија

Ако јавните комунални претпријатија ја зголемат цената на водата за пиење, веќе нема да добиваат државна поддршка, порача денеска министерот за економија Крешник Бектеши.
Read more

Зошто внесот на вода е важен кога сакате да ја зголемите мускулната маса?

Водата е суштинска компонента кога се обидувате да стекнете мускулна маса. Таа е еден од вашите најдобри сојузници за зголемување на големината, тонусот и силата на вашите мускули додека се впуштате во режим на вежбање.
Read more

Водата за пиење во Скопје е безбедна и квалитетна

Безбедна и квалитетна е водата за пиење во Скопје, покажува најновиот неделен извшетај на ЈП „Водовод и канализација“.
Read more

Четири најдобри пијалаци за намалување на мастите од стомакот

Губењето килограми и салото на стомакот може да биде тежок и макотрпен процес.
Read more

Дали флашираната вода има рок на траење?

Сигурно сте слушнале дека е лошо, па дури и опасно, да оставите шише вода во загреан автомобил подолго време. Дали е тоа само мит?
Read more

Австралиски научници успешно извлекоа еколошки водород од морска вода

Професорот Шичан Чиао од Универзитетот во Аделаида и вонредниот професор Јао Чен од Факултетот за хемиско инженерство предводеа меѓународен тим кој успешно ја одвои морската вода без претходна обработка за да произведе „зелен“ водород.
Read more

Научници дојдоа до откритие кое може да го промени досегашното сфаќање за водата

Со процесот познат под името топчесто мелење научниците успеаја да создадат нов цврст вид на мраз со - како што сами тврдат - извонредни својства.
Read more
реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more