војна Украина

Путин остана без 160 генерали и полковници

Во војната во Украина, рускиот претседател Владимир Путин наводно изгубил над 160 генерали и команданти, меѓу вкупно 1.500 офицери.
Read more

Институт за војна: Русите ја менуваат тактиката

Руските сили продолжуваат да се борат со застарена опрема и недостиг на војници додека според изјавите на службени лица би можело да дојде до втор бран мобилизација, објави Институтот за проучување на војната.
Read more

Африка на работ на глад, Русија донира 260.000 тони ѓубриво

Русија донира 260.000 тони вештачко ѓубре на Африка, соопштија ОН.
Read more

Полска сака на украинските бегалци да им се наплаќа храна и сместување

Полската влада денеска соопшти дека планира да почне да наплаќа храна и сместување за украинските бегалци откако ќе поминат четири месеци во државно сместување.
Read more

Нови мапи и сателитски снимки: Каде Русите копаат ровови за утврдување?

Според украинската војска, руските сили продолжуваат со гранатирање на станбената инфраструктура и станови во неодамна ослободениот град Херсон.
Read more

Белгија испраќа нов хуманитарен конвој во Украина

Министерството за надворешни работи на Белгија јави дека ќе испрати нов хуманитарен конвој во Украина.
Read more

Борел предупредува: Ако Русија победи, ќе премине на следната цел

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел смета дека војната меѓу Русија и Украина „можеби нема да заврши, туку ќе замрзне како војната во Кореја“ од пред 70 години.
Read more

Колку Русија досега има потрошено на војната во Украина?

Од 24 февруари Русија потрошила 82 милијарди долари или четвртина од својот годишен буџет за војната во Украина, процени Forbes Ukraine.
Read more

Зеленски со критики до Кличко: Не ја заврши добро работата

За прв пат од почетокот на војната, украинскиот претседател Володимир Зеленски го критикуваше градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, велејќи дека не ја завршил добро работата.
Read more

Злогласена руска единица пристигнува на украинскиот фронт

Руски падобрански единици беа испратени во Донбас по повлекувањето од Херсон, пишува Telegraf.
Read more

Зеленски: Руската формула на терор го остави Киев без вода и без струја

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја обвини Русија за „злосторство против човештвото“ откако нова серија ракетни напади предизвикаа прекин на струја во Украина.
Read more

Британско разузнавање: Русија има проблем со иранските дронови

Британското Министерство за одбрана објави нов дневен разузнавачки извештај.
Read more
реклама

Пет застрашувачки пророштва на Баба Ванѓа за 2023 година

Read more

Шеикот ѝ мавташе на бразилска навивачка, тоа не ѝ се допадна на жена му

Read more

Хороскопски знаци кои немаат среќа во љубовта

Read more

Институт за војна: Русите ја менуваат тактиката

Read more