војна Украина

Русија брутално го нападна Киев - загинаа две деца

Во воздушен напад врз главниот град на Украина рано утринава загинаа три лица, меѓу кои две деца, објавија градоначалникот Виталиј Кличко и воените власти.
Read more

Путин: Конфронтацијата меѓу Русија и Украина беше неизбежна, за жал се покажа како нецивилизирана

Претседателот на Русија изјави дека конфронтацијата меѓу Русија и Украина по распадот на Советскиот Сојуз била неизбежна, се очекуваше да биде цивилизирана, но, како што рече, тоа „за жал“ не се случи.
Read more
play_arrow

Проектил падна на фреквентна улица во Киев

Украина од ден на ден се фали дека соборува најголем дел од ракетите истрелани од Русите, што се случува сè почесто откако американските Patriots пристигнаа во главниот град на Украина, пишува Index.
Read more

Русија подели 1,5 милиони пасоши на жителите на окупираните територии во Украина

Русија подели 1,5 милиони пасоши на жителите на регионите во Украина, изјави денеска рускиот премиер Михаил Мишустин.
Read more

Кадиров предупредува: Русите подготвуваат жестока одмазда

Руските сили наскоро ќе покажат „што е одмазда во вистинска смисла на зборот“ во зоната на специјалните воени операции, изјави чеченскиот лидер Рамзан Кадиров.
Read more

Зеленски ја претвора Украина во нов Авганистан, вели поранешниот украински премиер

Сè повеќе набљудувачи повлекуваат паралели помеѓу хаосот и уништувањето што го преплавија Авганистан за време на 20-годишната војна и окупација предводена од САД и НАТО, и кризата во Украина, каде што пучот поддржан од Западот во 2014 годи
Read more
play_arrow
filter

Со 54 дрона Русите синоќа го нападнале Киев, Украина јавува за еден загинат

Украинските воздухопловни сили објавија дека Русија синоќа го гаѓала Киев со 54 беспилотни летала – од кои 52 биле успешно соборени.
Read more

Медведев: Овој конфликт ќе трае многу долго, најверојатно со децении

Војната во Украина би можела да трае со децении, изјави клучниот сојузник на Владимир Путин, пренесе руската новинска агенција РИА.
Read more

Шокантно откритие на NYT: САД верува дека Киев стои зад нападот на Кремљ

Американската администрација смета дека нападот со беспилотно летало врз Кремљ на почетокот на мај го извршила украинската разузнавачка агенција, објави The New York Times повикувајќи се на извори.
Read more

Киев цел на жестоки удари со дронови

Воздушната одбрана на Киев целосно одби уште еден масовен напад од руски беспилотни летала, објави воената администрација.
Read more
play_arrow

Пропагандистите на Путин: Крв треба да тече по улиците на Германија и Франција

Информациите за воената поддршка на Западот за Украина предизвикаа немир кај пропагандистите на Путин, кои почнаа да бараат реакција на државна телевизија.
Read more
play_arrow

Москва: Ликвидирани повеќе од 70 терористи во Белгородската област

Во текот на антитерористичката операција во регионот Белгород уништени се украински нацистички формации, соопшти руското Министерство за одбрана, пренсува RT Balkan.
Read more
реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more