војна Украина

Резников: Русија планира голема офанзива на 24 февруари, на годишнината од инвазијата

Украинскиот министер за одбрана Олексеј Резников најавува дека Русија подготвува нова голема офанзива во неговата земја и предупреди дека таа може да почне на 24 февруари.
Read more

Русија изврши голем напад врз Киев, погодена е клучна инфраструктура

Руски ракетен напад погоди клучна инфраструктура во Киев, а беа нападнати и Харков и Запорожје, соопштија официјални лица.
Read more

Зеленски: „Примирјето“ на Путин за Божиќ е само обид да го запре напредувањето на украинската армија

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека Владимир Путин го користи таканареченото „примирје“ за да го запре напредувањето на вооружените сили на Украина на исток, барем за некое време.
Read more

Украина: Убивме повеќе од 100.000 Руси

Украинските вооружени сили тврдат дека од почетокот на руската инвазија на Украина се убиени повеќе од 100.000 руски војници.
Read more

Столтенберг: Русија се подготвува за долга војна во Украина

Јенс Столтенберг изјави дека Русија се подготвува за долга војна со Украина.
Read more

Нови големи ракетни напади во Украина - нападната клучна инфраструктура во Харков, Киев, Одеса

Русија утринава изврши уште еден масовен ракетен напад врз Украина, соопштија украинските власти. Експлозии се слушнаа во источниот град Харков, а локалните власти соопштија дека е погодена клучна инфраструктура во градот.
Read more

Шојгу: Украина ја гранатира Запорожје, ни се заканува нуклеарна катастрофа

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу денеска ја обвини Украина дека продолжува да ја гранатира нуклеарната централа Запорожје и со тоа создава закана од можна нуклеарна катастрофа.
Read more

Путин има нова стратегија за да избегне нови понижувачки порази во Украина

Руската армија копа ровови за да избегне понатамошни понижувачки порази во Украина. Руските војници цел ден градат комплексни утврдувања како подготовка за нови украински контраофанзиви.
Read more

Русија го изведе најголемиот ракетен напад на Украина досега

Русија во вторникот го изведе најголемиот ракетен напад на Украина од првата недела на војната.
Read more

Киев: Ќе ги гаѓаме местата во Русија од кои се лансираат иранските проектили

Јуриј Ихнат, портпарол на украинските воздухопловни сили, на конференција во Киев изјави дека Украина би можела да ги гаѓа иранските проектили на нивните локации за лансирање, кои се наоѓаат длабоко во Русија.
Read more

Киев подготвува 425 специјални засолништа во случај на нуклеарен напад

Read more

Мобилизираните Руси во Луганск во просек преживуваат две недели

Напредокот на украинскиот контранапад во источниот регион Луганск го забавува лошото време, „илјадниците“ мобилизирани резервисти и жестокиот отпор на руските сили, изјави денеска украинскиот гувернер на тој реги
Read more
реклама