вонземјани

Ни се заканува инвазија на вонземјани, но не каква што очекуваме

Постојаниот развој во истражувањето на вселената и вклучувањето на нови, приватни компании во тоа истражување, претставува ризик за Земјата од инвазијата на вонземјани, но не какви што очекуваме и си замислуваме, предупредуваат научниците.
Read more
play_arrow

Ловато: Средбата со НЛО ми го промени животот

Популарната пејачка Деми Ловато (29) изјави дека на прославата на нејзиниот 28. роденден имала блиска средба со Неидентификуван летечки објект.
Read more
play_arrow

Топ 10 филмови за вонземјани инспирирани од вистински настани

Доколку им се верува на овие приказни, тогаш вистината е посилна од фантастиката.
Read more

Вонземјаните нема да ни одговорат уште 3.000 години

Потрагата по вонземски живот е возбудлива, но и комплексна поради технолошките ограничувања, како и поради природата на времето и просторот.
Read more

Нова иницијатива за барање докази за вонземска технологија

Меѓународен тим истражувачи предводен од астрономот од Универзитетот Харвард, Ави Лоуб, објави нова иницијатива насочена кон барање докази за вонземска технологија.
Read more
play_arrow

Научниците открија каде може да има вонземјани кои ја набљудуваат Земјата

Анализа на ѕвездени системи покажа дека на 325 светлосни години оддалечени од Земјата 1.715 од нив биле во директна положба за набљудување на нашата планета, пишува New Scientist.
Read more

Експертите одговараат: Дали постојат вонземјани?

Во последните неколку години, на социјалните мрежи се појавија снимки од НЛО снимени од американската морнарица, за кои Пентагон потврди дека се автентични.
Read more
play_arrow

Обама на прашањето за вонземјани: Не можам да ви кажам некои работи

Дали поранешниот претседател на САД знае што навистина се случува во Областа 51, американската воена база во која многумина се сомневаат дека се прават истражувања на НЛО и „суштества“ од вселената?
Read more
play_arrow

Топ 20 најстрашни филмски вонземјани

Од сите куп филмови за вонземјани, има некои кои се навистина страшни, но има и некои кои воопшто не делуваат застрашувачки.
Read more

Британски специјалци тренираат за напад од вонземјани

Познатата единица на британската армија SAS (Special Air Service) обучува посебна група специјалци да бидат подготвени за „алтернативни закани“, вклучувајќи и потенцијални напади од вонземјани, пренесе Daily Star
Read more

Студија на НАСА тврди: Веројатно вонземските цивилизации сами себе се уништиле

Нова студија на НАСА и  Калифорнискиот технолошки институт проценува дека оптималниот временски склоп за развој на вонземски цивилизации се случил околу 8 милијарди години по формирањето на Млечниот Пат и дека та
Read more

Принцот Филип на Обединетото Кралство е опседнат со вонземјани

Сопругот на кралицата Елизабета е страствен поборник за вонземјани и НЛО и тоа поради еден необичен настан кој се случил во далечната 1955 година.
Read more
реклама
Тајните на една држава: Зошто Финска е меѓу најуспешните земји во светот?

Тајните на една држава: Зошто Финска е меѓу најуспешните земји во светот?

Read more
Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Како на филм: Воз предизвикал уривање на дел од мост и се запалил

Read more

Историски преседан во Лигата на шампиони

Read more