змии

Како едноставно да избркате змија?

Летото е во полн ек, а со жештините доаѓаат и змиите. Дали знаете дека една работа особено им пречи?
Read more

Што да правите ако ве касне змија?

Топлите денови се совршена прилика змиите да излезат на сонце. Луѓето велат дека змијата нема да нападне прва ако не се чувствува загрозена.
Read more
filter

10 животни чие мени вклучува змии

Некои од нив имаат специјално прилагодени тела кои се отпорни на отров од змии, други се потпираат на нивната брзина, додека некои од овие ловци се канибали.
Read more

Игра, оброк или нешто трето: Речни делфини снимени со анаконда в уста

Една многу необична глетка забележал објективот на научниците кои набљудуваат ретки и срамежливи речни делфини во североисточните делови на Боливија.
Read more
filter

Крокодил против анаконда: Кој би ја добил битката на двата моќни влекачи?

Ќе ги споредиме телата, силата и способностите на секое од овие животни, а потоа ќе дојдеме до заклучок кој влекач има поголеми шанси да победи.
Read more

Хорор на WC школка: Питон гризнал Австриец

Додека седел на WC школката во својот тоалет, 65-годишниот Австриец искусил непријатно доживување откако бил каснат од питон.
Read more
play_arrow

Спасување отровна кобра

Не се спасуваат само оние животни кои делуваат мило и симпатично, туку сите оние на кои им е потребна помош. Во случајов, очајно ѝ била потребна помош на една отровна кобра.
Read more
play_arrow

Популарно периодов: Масажа со змии

Read more
play_arrow

Науката го објасни начинот на движење на летечката змија

Тим научници од Универзитетот Вирџинија Тех, објавија труд во кој го објаснуваат начинот на којшто летечката змија се движи низ воздухот, преминувајќи од едно дрво на друго, и тоа прилично големо растојание.
Read more
реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more