Тајмлапс видео од сеизмичките активности на Нов Зеланд

Во текот на вчерашниот ден разорен земјотрес со јачина од 8,1 степен го потресе Нов Зеланд, по што е издадено предупредување за цунами и на копно и во море.

 Според соопштението на Националната агенција за управување со катастрофи по земјотресот од 7,1 степен на Северниот Остров и земјотресот од 7,4 степени во близина на островите Кермадек, се случи и трет земјотрес со јачина од 8,1 степен.

Земјотресот се случил на длабочина од 10 километри.

На Twitter е објавено тајмлапс видео во кое е објавена сеизмичката активност на Нов Зеланд во изминатите дена.

Видеото прикажува 13 часа активности во 13 секунди.

URL
реклама

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Се појави нов опасен тренд

Read more

Дали можете да пиете андол и аспирин откако сте примиле вакцина AstraZeneca?

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Чек дис аут

Како ќе изгледаа денес да беа живи: Елвис, Мерилин, Ленон, Дијана...

Read more

Сахара и Антарктик се послични отколку што мислиме

Read more

Швајцарците ќе закопаат 2.000 пара гаќи во име на науката

Read more

Ако Земјата се судри со Марс, која планета ќе преживее?

Read more
 

Магазин

  • filter

Како ќе изгледаа денес да беа живи: Елвис, Мерилин, Ленон, Дијана...

Читај повеќе

Јогуртот и кефирот прават чуда за имунитетот

Читај повеќе

Три работи во домот коишто треба почесто да ги чистите

Читај повеќе

Најдобри години за брак: Лавовите не се даваат до 38, Ракот рано скока во тавче

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да ги избелите забите на природен начин?

Читај повеќе

Истражување: Лекови базирани на антитела штитат од COVID-19

Читај повеќе

Сахара и Антарктик се послични отколку што мислиме

Читај повеќе

Боледувањето од британскиот сој не е толку тешко како што се стравуваше

Читај повеќе

Идеја за денешниот ручек: Полнети пилешки гради

Читај повеќе