Тајната на најдобриот домашен леб се крие во една состојка

Доколку не сте задоволни од вкусот на лебот што сте го подготвиле, пробајте го овој рецепт и ќе бидете воодушевени.

Тајната на неговиот идеален вкус е во една состојка - сода бикарбона. Значи, ќе ви требаат: 1 лажичка сода бикарбона, 500 грама брашно, лажичка сол, 350 милилитри млеко и две лажици сок од лимон.

Подготовка

Загрејте ја рерната на 200 Целзиусови степени. Измешајте ги млекото и сокот од лимон и оставете да отстои околу пет минути.

Измешајте ги брашното, солта и сода бикарбоната и постепено додајте ја смесата од млекото и сокот од лимон. Целта е да се направи леплива топка од тесто.

Замесете мазно тесто. Доколку е потребно, можете да додадете уште брашно. Ставете го во сад за печење и печете го околу половина час, т.е. додека не добие златно-кафеава боја.

Тагови
реклама

Рецепти

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Read more

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Read more

Колач со бел и темен крем: Најкремастиот десерт што можете да го направите

Read more

Сода бикарбоната како замена за прашок за печиво

Read more
 

Магазин

За гурмани: Докопани во сос од сланина, јаболка и павлака

Читај повеќе

Четири нискогликемиски намирници кои поддржуваат здраво слабеење

Читај повеќе

Летото ќе промени сѐ: Хороскопски знаци кои мора да се подготват за љубовни турбуленции

Читај повеќе

Маск му донесе интернет на племе во Амазон и ги навлече на порнографија

Читај повеќе

Црвеното грозје го намалува холестеролот и има антистареечки ефекти

Читај повеќе

Како да го забрзате метаболизмот: Многу е полесно отколку што мислите

Читај повеќе

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 12 ненаселени места во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Читај повеќе