Тајсон Фјури: Ќе полудам ако престанам со боксот

Тајсон Фјури вели дека во боксот повеќе не го мотивираат пари, победа, титули, туку само се обидува да го спаси сопственото ментално здравје. Порача дека никогаш нема да се пензионира, па ако некој сака да ја земе шампионската титула ќе мора да се соочи со него.

Во интервју за  BT Sports,  Фјури интроспективно зборуваше за неговата ментална состојба.

„Откако го победив Дилиан Вајт во април, се колнам дека навистина мислев да се пензионирам. Никогаш во животот не сум бил посигурен во нешто. Бев три месеци вон рингот, ја пишував мојата трета книга, продуцирав песна и бев многу зафатен. Но, без боксот, се чувствував дека немам цел во животот“, изјави Фјури.

Потоа додаде дека не знае кога ќе се пензионира, иако зад него и пред него се многу операции.

„Многу сум себичен, требаше да останам во пензија, но алчно се вратив по уште. Потребно ми е тоа. Не можам да престанам, можеби ми треба лекарска помош. Не знам кога ќе престанам, имам 34 години и зад мене се многу операции, живеев ужасно нездрав живот надвор од рингот“, објаснува тој.

Во неговата исповед додаде дека не боксува за пари, ниту за победи или титула, туку боксува поради главата.

„Без боксот, мојата ментална состојба рапидно се влошува и не знам како поинаку да го задржам здравиот разум. Брутално сум искрен, зборувам од срце. Не знам како да престанам“, вели тој.

реклама

Дијагнозата на рак повеќе не е смртна казна, 60% од случаите немаат јасна причина

Read more

Кина се закани дека ќе преземе акција откако САД го соборија балонот

Read more

Twitter пукна од смеа за фотката на Ендрју Тејт со коса

Read more

Синоќа се случи еден од најспектакуларните нокаути досега

Read more

Останати спортови

Историски подиум за Грција во Светскиот куп во алпско скијање

Read more

Синоќа се случи еден од најспектакуларните нокаути досега

Read more

Брејди пак оди во пензија, овој пат - жими мајка

Read more

Дали УФЦ пропаѓа?

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Реал со автогол и промашен пенал падна на Мајорка

Читај повеќе
  • play_arrow

Наполи се прошета низ Специја и продолжи кон Скудетото

Читај повеќе

ВИП трибината на Маракана ќе го носи името на легендарниот Синиша Михајловиќ

Читај повеќе
  • play_arrow

Клоп по дебаклот со Вулс: Немам објаснување, немам зборови

Читај повеќе
  • play_arrow

Незапирливиот Јокиќ оствари нов трипл-дабл, трет во низа

Читај повеќе
  • play_arrow

Арсенал се сопна кај Евертон

Читај повеќе

Историски подиум за Грција во Светскиот куп во алпско скијање

Читај повеќе

Ивановски поразен на чекор до финалето во Монастир

Читај повеќе
  • play_arrow

Синоќа се случи еден од најспектакуларните нокаути досега

Читај повеќе