Тедрос: Пандемијата ќе заврши кога светот ќе одлучи, бидејќи сите алатки за борба против вирусот се достапни

Пандемијата на COVID-19 ќе заврши „кога светот ќе одлучи да стави крај“, бидејќи „сите алатки“ за борба против вирусот сега се достапни, рече во неделата шефот на СЗО Тедрос Аданом Гебрејесус, повторувајќи ги своите повици за поправедна дистрибуција на вакцината.

– Пандемијата ќе заврши кога светот ќе одлучи да ѝ стави крај, таа е во наши раце, сите потребни алатки ни се достапни, рече генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) на конференција во Берлин.

Тој изрази жалење што досега „светот не ги користел овие алатки паметно“ и нагласи дека со „речиси 50.000 смртни случаи во светот неделно, пандемијата е далеку од завршена“.

Шефот на СЗО зборуваше на свеченото отворање на „Светскиот самит за здравје“, годишниот собир на професионалци и политичари во Берлин.

Целта на СЗО е 40% од населението на секоја земја да се вакцинира до крајот на годината и 70% до средината на 2022 година. Тедрос редовно истакнува дека жали поради акумулацијата на вакцини против COVID-19 во богатите земји.

Според него, „тоа е можно само ако земјите и компаниите кои го контролираат снабдувањето ги претворат своите зборови во дела“.

– Земјите кои веќе вакцинирале 40% од населението, вклучително и Г20, мора да ги препуштат своите количини во испораката на вакцини на меѓународниот систем КОВАКС и Африканскиот фонд за набавка на вакцини (AВАТ) основан од Африканската Унија, рече Тедрос.

Тој додаде дека производителите на вакцини мора да го споделат своето знаење, технологии и лиценци и да се откажат од правата на интелектуална сопственост.

Шефот на Обединетите нации, Антониу Гутереш, во снимена видео порака, оцени дека „успехот на вакцините, развиени и пуштени на пазарот во рекордно време, е засенет од трагедијата на неправедната дистрибуција“.

– Сите нас нѐ загрозува национализмот и акумулацијата на вакцини, истакна Гутереш.

Тагови
реклама

Предупредувачки знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини

Read more

Промашување на векот: Најголемиот трговски центар во светот зјае празен

Read more

Што ви се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Колку сексуални партнери пред вас се „премногу“?

Read more

Свет

Откриена поврзаност помеѓу семејното насилство и ризикот од радикализација

Read more

Австрија во локдаун: Политичарите се журкаат, граѓаните бесни

Read more

Зошто СЗО ги скокна буквите Nu и Xi при именувањето на новиот сој на коронавирусот?

Read more

Новиот сој B.1.1.529 е позаразен од претходните

Read more
 

Вести

Димитар Ковачевски ќе се кандидира за лидер на СДСМ

Читај повеќе

Двајца од повредените во автобуската несреќа во Бугарија хоспитализирани на Пластична хирургија во Скопје

Читај повеќе

Бугарска министерка: Пожарот во македонскиот автобус е многу чуден, почнал многу брзо

Читај повеќе

Откриена поврзаност помеѓу семејното насилство и ризикот од радикализација

Читај повеќе

Предадени материјалите за истрагата за автобуската несреќа на бугарските обвинители

Читај повеќе

Русите ги зафати „крипто треска“

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Информации потребни при избор на кредит – дел од Денови на финансиската писменост

Читај повеќе

Центар за стручно образование и обука за зелени иновации ќе се отвори во Скопје до крајот на годината

Читај повеќе

Прва француска стратешка инвестиција во соларен парк во Северна Македонија

Читај повеќе