Технологијата сè подобро препознава лица, дури и под маска

Според податоците објавени од Националниот институт за стандарди и технологија на САД (NIST), алгоритмите што се користат за препознавање лица се подобруваат.

Потребата да се носат маски на јавни места им зададоа нови предизвици на системите за препознавање лица.

Институтот NIST тестираше повеќе од 150 различни системи за препознавање лица, а резултатите покажуваат дека тие се значително поуспешни во оваа работа отколку што првично се сметаше. Тестот беше спроведен од страна на производителите кои доброволно ги доставуваа своите алгоритми за препознавање лице до NIST, како дел од Facial Recognition Vendor Test (FRVT) Објавените резултати покажаа дека е направен значителен напредок на тоа поле во последните шест месеци, пренесува порталот Noob. Кога беше изведен првиот тест во јули, се покажа дека алгоритмите не се добри во препознавање лица под маски, а стапката на грешка варираше помеѓу 5 и 50 проценти, во зависност од тоа кој алгоритам беше користен.

Во меѓувреме, производителите се фокусираа на проблемот, а новиот тест покажа голем напредок. Стапката на грешка без употреба на маска остана иста, околу 0,3 проценти, а точното препознавање на лица со маски беше значително подобрено. Сега просечната грешка е околу пет проценти.

Истражувачите користеле вистински извори за тестирање - слики од пасоши на патници кои ги преминуваат американските граници, кои беа спарени со фотографии направени на граничните премини.

Бидејќи се користеа стари слики, истражувачите дигитално додадоа различни типови на маски на овие слики (од обични хируршки до рачно изработени), со цел да се симулира најреалната ситуација на теренот.

реклама

Што ќе се случи во телото ако секој ден пешачите?

Read more

Филипче: Повикувањето за вакцинација ќе се одвива преку системот „Мој термин“

Read more

26 јануари 1788, почнала колонизацијата на Австралија

Read more

Конор Мекрегор суспендиран на шест месеци

Read more

Софтвер

Дали бавно ви работи Google Chrome? Можеби сте жртва на хакерски напад

Read more

Google блокираше 164 опасни апликации: Веднаш избришете ги од телефонот

Read more

Windows Hello го користат 84% од корисниците на Windows 10

Read more

Крај на една ера за Microsoft

Read more
 

Гик

Универзитет Оксфорд: Загадувањето на воздухот доведува до неповратно губење на видот

Читај повеќе
  • play_arrow

Дали темната материја навистина е толку важна?

Читај повеќе

Откриена егзопланета без облаци

Читај повеќе

Сивите китови изумираат во Тихиот Океан поради глад

Читај повеќе

СЗО предупреди: Бремените жени да не ја примаат вакцината на Moderna

Читај повеќе

За безбеден шопинг: Беџ за регистрираните онлајн продавници

Читај повеќе

Како да откриете што сè Google знае за вас?

Читај повеќе
  • play_arrow

Сѐ што треба знаете за „Hitman 3“ пред да ја купите

Читај повеќе

Митови и вистини за полнењето батерија на смартфонот

Читај повеќе