Telegram достигна 700 милиони активни корисници и воведе претплата

Telegram официјално објави какви поволности ги очекуваат оние кои сакаат да платат претплата.

Telegram на својот блог објави дека апликацијата за четување сега ја користат 700 милиони активни корисници. Компанијата ја искористи оваа прилика и официјално да објави Premium претплата.

Веќе подолго време слушаме за Telegram Premium претплатата, а чекањето конечно заврши. Telegram штотуку ја објави верзијата 8.8 за Apple App Store - овозможувајќи им на корисниците да го вкусат целосниот потенцијал на апликацијата за 4,99 долари месечно. Се очекува постојните функции да останат бесплатни. Сепак, оние кои сакаат да добијат некои примамливи нови додатоци сега ќе треба да плаќаат месечна претплата.

Додека ја пишувавме оваа вест ажурирањето сè уште не беше достапно на Google Play Store. Сепак, компанијата се стреми да објави големи ажурирања за сите платформи во текот на денов. Значи, можете да очекувате да видите нова верзија во рок од еден или два дена, доколку процесот на објавување оди без проблеми.

Целосната листа на Premium карактеристики вклучува:

 • 4 GB лимит за аплоадирање
 • максимална брзина на преземање датотеки
 • поврзување на 4 сметки
 • организирање на вашите разговори во 20 папки, со по 200 разговори
 • закачување 10 разговори на главната листа
 • резервација до 20 јавни t.me линкови
 • чување 400 омилени GIF и 10 омилени стикери
 • подолг био дел и можност за поставување линкови во него
 • подолги натписи за фотографии и видеа
 • транскрипција на глас во текст
 • ексклузивни стикери и смајлиња
 • премиум значка на профилот
 • поддршка за видео на профилот
 • без реклами
 • повеќекратни икони на апликацијата

Покрај придобивките од Premium, iOS верзијата 8.8 додава и некои функции за редовните и Premium корисници. Јавните групи сега поддржуваат барања за приклучување, има нова анимација при споделување големи датотеки од други апликации во Telegram, ботовите се подобрени, воведена е поддршка за ProMotion 120 Hz, како и закрпи за багови.

Овие нови функции ги наградуваат корисниците кои плаќаат, но исто така не се премногу примамливи за оние кои не би сакале да платат. Обичните корисници веројатно нема да се чувствуваат како да пропуштаат многу. Останува да се види дали значителен дел од корисниците ќе го игнорираат новиот Premium план или ќе се претплатат на него.

Тагови
реклама

Во кои години жените имаат најголем сексуален нагон?

Read more

Босна има мал излез на море, но и една прекрасна плажа

Read more

Научници сакаат да го „оживеат“ изумрениот тасманиски тигар

Read more

Хороскопски знаци кои најдобро знаат како да уживаат во животот

Read more

Софтвер

Google сè уште нема решение за ажурирањето на Android

Read more

WhatsApp воведе нови опции за поголема приватност на корисниците

Read more

Што е madware и како да се заштитите од него?

Read more

Instagram ќе тестира високи фотографии како Reels

Read more
 

Гик

Зошто новиот USB Rubber Ducky е опасен за вашиот компјутер?

Читај повеќе

7 факти кои можеби не сте ги знаеле за симболот на Студената војна

Читај повеќе

Нуклеарна војна би предизвикала глобален глад и смрт на милијарди луѓе

Читај повеќе

Научници сакаат да го „оживеат“ изумрениот тасманиски тигар

Читај повеќе

Маск нуди 25.000 долари за хакирање на Starlink

Читај повеќе

Зошто Илон Маск сака да изгради самоодржлив град на Марс?

Читај повеќе

Русија откри како ќе изгледа новата вселенска станица

Читај повеќе

OnePlus наскоро ќе го претстави својот прв телефон на преклопување

Читај повеќе

Змијолики роботи би можеле да се користат во операции за спасување животи

Читај повеќе