Телескопот Hubble откри докази за испарување на вода на месечина на Јупитер

Благодарение на вселенскиот телескоп  Hubble, научниците дојдоа до докази за испарување вода на Ганимед, најголемата месечина на Јупитер.

Во истражувањето се користени нови и архивски податоци собрани со помош на Hubble во процесот на трагање по испарувања кои се формираат кога ледот на површина се претвора од цврста во гасовита состојба.

Тим научници, предводен од Лоренцо Рот на Кралскиот технолошки институт во Стокхолм, анализираше податоци собрани од спектографот на Hubble во 2018 година, како и од фотографии направени меѓу 1998 година и 2010 година.

Ултравиолетовите фотографии се направени од инструментот STIS во 1998 година и прикажуваат шарени линии од електрифициран гас.

Претходните истражувања покажаа дека Ганимед би можел да содржи повеќе вода од сите наши океани. Океанот на оваа месечина се наоѓа веројатно околу 160 километри под површината така што испарувањето не потекнува од него. Водата на површината е замрзната поради температурата на месечината.

Ова откритие доаѓа откако Европската вселенска станица идната мисија ја нарече JUpiter ICy Explorer (JUICE). Лансирањето се очекува во 2022 година, а пристигнувањето на Јупитер во 2029 година.

Remote video URL
Тагови
реклама

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Read more

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Read more

Пет навики кои ги има скоро секој, а кои привлекуваат лоша енергија во домот

Read more

Наука

Новиот детектор за гравитациски бранови фати мистериозни сигнали од вселената

Read more

Како животните ги добиваат нивните шари?

Read more

Астероид го погоди Јупитер, снимен моментот од ударот

Read more

Научници во Лаос пронајдоа лилјаци кои носат мутација на коронавирусот

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Октоподи - неверојатни суштества

Читај повеќе

Huawei изработи апликација со која се отклучува и стартува автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Microsoft произведе безжичен глушец од рециклирана пластика од океанот

Читај повеќе

Новиот детектор за гравитациски бранови фати мистериозни сигнали од вселената

Читај повеќе

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Читај повеќе
  • play_arrow

Како животните ги добиваат нивните шари?

Читај повеќе

ЕУ предлага универзален полнач, Apple се загрижени

Читај повеќе
  • play_arrow

Астероид го погоди Јупитер, снимен моментот од ударот

Читај повеќе
  • play_arrow

Најголемите зелени мегапроекти во светот

Читај повеќе