Тен Хаг: Не го ставив Роналдо бидејќи го почитувам

Манчестер Јунајтед доживеа дебакл во градското дерби против Манчестер Сити, а многумина се прашуваа зошто Кристијано Роналдо преседа на клупата за резерви и не влезе во игра.

Тренерот на „Црвените ѓаволи“ откри зошто португалската ѕвезда синоќа не одигра ниту минута, а неговиот тим се мачеше 90 минути.

„Нашиот настап беше неприфатлив. Навистина не очекував вакво нешто, ниту можев да си замислам. Во претходните натпревари нашата екипа покажа напредок, добра атмосфера и залагање. Нажалост, сега ништо од тоа не пренесоа на терен. Кога играте против играчи од топ класа, какви што има Манчестер Сити, морате да го дадете максимумот. Ние тоа не го покажавме, што е неприфатливо. Не сакав во игра да го ставам Роналдо од почит кон него и неговата голема кариера“, изјави Тен Хаг откривајќи зошто Роналдо синоќа не одигра ни минута.

Тој почна од клупата, а бидејќи уште по првите 45 минути Сити направи огромна предност водејќи со 4:0 со головите на Фил Фоден во 8. минута, Ерлинг Холанд во 34. и 37. и повторно Фоден во 44. минута, Роналдо сепак до крај остана на клупата. Во 56. минута Бразилецот Антони за момент ја врати надежта на Јунајтед, но потоа повторно на сцена стапија Холанд и Фоден (64. и 73.) за високи 6:1, а Антони Марсиал при самиот крај во 84. минута и првата од надополнувањето се погрижи за поблаг пораз од 6:3.

Remote video URL

Сити е втор на табелата со 20 бода и еден бод заостанување зад лидерот Арсенал, додека Јунајтед падна на 6. место со 12 бодови.

реклама

Фудбал

Германците во шок: Ова е срамота и целосна катастрофа

Read more

Најтажната фотографија од СП во Катар

Read more

Како изгледаше најлудата група во историјата на Светските првенства?

Read more

Голем расплет во групите Е и Ф: Хрватска против Белгија, Германците во незавидна ситуација

Read more
 

Спорт

Ема Радукану најдобро облечена тенисерка во светот

Читај повеќе

Германците во шок: Ова е срамота и целосна катастрофа

Читај повеќе

Најтажната фотографија од СП во Катар

Читај повеќе

Како изгледаше најлудата група во историјата на Светските првенства?

Читај повеќе

Голем расплет во групите Е и Ф: Хрватска против Белгија, Германците во незавидна ситуација

Читај повеќе
  • play_arrow

Меси го игнорираше Левандовски на теренот, ама се намуабетија после

Читај повеќе

Ова е последен Мундијал со извлекување групи: Следува револуција

Читај повеќе
  • play_arrow

Шчесни откри што се обложил со Меси пред пеналот

Читај повеќе

Стадионот на Шкупи суспендиран на 6 натпревари поради инцидентите со Шкендија

Читај повеќе