Тешка повреда на олимписката шампионка во спринт

Илејн Томпсон-Хера, петкратна олимписка шампионка во спринт, ја повреди Ахиловата тетива на митингот во Њујорк.

Сѐ уште не е позната тежината на повредата, но постои можност брилијантната атлетичарка од Јамајка да ги пропушти Олимписките игри во Париз.

Во Њујорк, таа истрча скромни 11,49 минути, беше деветта и на крајот беше изнесена од теренот на носилки.

Томпсон-Хера беше олимписка шампионка на 100 и 200 метри во Рио во 2016 година, а истиот успех го повтори и во Токио во 2021 година. Во главниот град на Јапонија беше најбрза и со штафетата на Јамајка 4 x 100 метри.

реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Read more

Останати спортови

Титмус постави нов светски рекорд на 200 метри слободно

Read more

Осумгодишниот Павел Наков е државен првак во спортска гимнастика

Read more

Тешка повреда на олимписката шампионка во спринт

Read more

Ивановски на ЕП постави нов државен рекорд во полумаратон

Read more
 

Спорт

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Читај повеќе

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Читај повеќе

ЕУРО 2024: Роналдо најмногу промаши, најпрецизни Германците

Читај повеќе
  • play_arrow

Гатузо најавен како мафијашки бос во видеото на Хајдук

Читај повеќе
  • play_arrow

Го забележавте новиот ВАР детаљ на ЕУРО? Преземен е од друг спорт

Читај повеќе