Тешко ви е да мрднете од каучот? Неколку совети како да се мотивирате за вежбање

А.С.
/ 18.05.2022 / 13:46

Мора да бидеме искрени - да станете од каучот и да трчате или кревате тегови бара неверојатен ментален напор и волја во одреден момент.

На крајот на денот, свесни сте што за вас значат вежбањето и движењето, исто толку за телото, колку и за духот и самодовербата. Без разлика дали се работи за 15-минутен јога тренинг, 30-минутна HIIT сесија или возење велосипед низ градот, никогаш нема да зажалите што ќе се натерате на движење.

Ако понекогаш ви е тешко да најдете мотивација, еве неколку совети:

Расположете се

Ако можете, организирајте простор каде што ќе се чувствувате инспирирани да го движите телото. Ставете картички со афирмации околу вас, запалете миризлива свеќа и ставете чергиче за вежбање и крпа. Ако имате простор кој е секогаш подготвен за вежбање, поголема е веројатноста да го користите.

Опремете се

Инвестирајте во некои основни работи кои одговараат на вашиот животен стил и вкус. Вежбањето е време за поврзување со себе. Сите ваши сетила ќе бидат зајакнати, затоа размислете за сè што ги стимулира.

Почнете полека

Не избирајте премногу напорен тренинг за почеток. Уживајте во напливот на ендорфини и обидете се да го запомните тоа чувство бидејќи тоа ќе ви даде малку дополнителна мотивација за вашиот следен тренинг.

Утрински тренинзи

Ќе забележите дека има помалку простор за изговори наутро додека светот се уште се буди и вашиот телефон не почнал да ѕвони. Исто така, во текот на попладневните часови вашето ниво на енергија природно опаѓа. Тешко е да се најде мотивација во такви прилики и затоа почесто се случуваат одложувања на тренинзите за уште еден ден.

Кратко, но ефективно

Ослободете се од однапред замисленото мислење дека тренингот треба да трае 60 минути. Има толку многу онлајн апликации кои вклучуваат 10 до 20 минутни тренинзи во кои ќе се чувствувате 100 проценти раздвижени. Кога ќе го промените овој начин на размислување, наскоро ќе сфатите дека наоѓањето време во денот за одличен тренинг е многу остварливо.

Прославете го вашиот успех

И конечно, наградете се. Резервирајте масажа пред крајот на неделата за да ги ослободите уморните мускули, маникир или педикир, релаксирачки третман на лице или излегување на пијачка и многу смеа со пријателите.

реклама

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Read more
Фото: Кајгана

Размислувате да земете кредит – каква каматна стапка да изберете: фиксна или променлива?

Read more

НБА ѕвездата Бриџис брутално ја претепал сопругата

Read more

За власта новиот предлог ги содржи сите наши барања и забелешки, опозицијата излегува на протест

Read more

Фит

Зошто се враќаме здебелени од летен одмор?

Read more

Најчести митови за вежбањето во кои не треба да верувате

Read more

Најдобрите вежби за зацврстување на задникот

Read more

Што да јадете за рамен стомак?

Read more
 

Магазин

Најсмешниот виц во светот, научно докажано

Читај повеќе
Фото: Кајгана

Размислувате да земете кредит – каква каматна стапка да изберете: фиксна или променлива?

Читај повеќе

Зошто се враќаме здебелени од летен одмор?

Читај повеќе

Казни ако оставате предмети за да си чувате место на плажа во Пефкохори

Читај повеќе

Десет најчудни симптоми на бременост

Читај повеќе

Утрински секс: Зошто е уште подобар во лето?

Читај повеќе

Најчести митови за вежбањето во кои не треба да верувате

Читај повеќе

Kои комбинации на храна може да предизвикаат проблеми и болки во стомакот?

Читај повеќе

Три рецепти за домашни изотонични пијалаци

Читај повеќе