Tesla Cybertruck ќе биде водоотпорен и ќе може да плови

Илон Маск отсекогаш имал големи идеи…

Извршниот директор на Tesla, Илон Маск, соопшти дека новиот модел на Cybertruck ќе биде „доволно водоотпорен за накратко да послужи како чамец што може да поминува низ реки, езера и мориња кои не се премногу разбранувани“.

Во коментар под објавата, Маск вели дека Cybertruck може да плови околу десет километри.

Cybertruck беше претставен на крајот на 2019 година и беше подготвен за производство и испорака на крајот на 2020 година, но компанијата неколку пати го одложуваше поради недостаток на простор за производство. И покрај тоа што дизајнот беше финализиран одамна, поради недостиг на делови и ограничувања во синџирот на снабдување, производството сè уште не е започнато. Според последните информации, производството ќе започне на почетокот на следната година во Gigafactory во Тексас.

За потсетување, најмоќната верзија на Cybertruck има три електромотори, погон на сите тркала и достигнува 100 км/час за три секунди. Досегот е над 800 км со максимална брзина од 209 км/час.

Тагови
реклама

Хороскопски знаци кои ги очекува голема среќа во декември

Read more

Годишниот хороскоп за 2023 предупредува два хороскопски знаци

Read more

Најпопуларниот јутјубер ќе се кандидира за претседател на САД

Read more

Вработен во Катар стана интернет сензација: Попопуларен е и од Меси

Read more

Авто новости

Tesla повлекува повеќе од 80.000 возила

Read more

Се продава единственото Ferrari Enzo во фабричка мат црна боја

Read more

На која осовина да го ставите подобриот пар гуми – напред или назад?

Read more

Дали би платиле претплата за вашиот Mercedes да забрзува побрзо од „обичните“?

Read more
 

Автомобили

Tesla повлекува повеќе од 80.000 возила

Читај повеќе
  • filter

Се продава единственото Ferrari Enzo во фабричка мат црна боја

Читај повеќе

На која осовина да го ставите подобриот пар гуми – напред или назад?

Читај повеќе

Дали би платиле претплата за вашиот Mercedes да забрзува побрзо од „обичните“?

Читај повеќе

Москвич се врати на производна лента по 20 години

Читај повеќе
  • filter

Прво повлекување возила за Lamborghini Countach

Читај повеќе

Volkswagen нема веќе да ѝ дише на Tesla во врат, го враќа Golf

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Abarth го претстави електричниот 500e: До „стотка“ за седум секунди

Читај повеќе

ЕУ воведе нови ознаки на автомобилските гуми

Читај повеќе