Tesla ја надмина Toyota, повредна и од Disney и Coca-Cola

Tesla, компанијата за производство на автомобили на Илон Мaск, се искачи на врвот на листата на највредните производители во 2020 година.

Според пазарната вредност, таа ја надмина Toyota и стана највредниот производител на автомобили во светот. Toyota е на второто место, додека Tesla е повеќе од двојно вредна од Volkswagen.

Најновите податоци покажуваат дека Илон Маск повторно го зазеде врвот. Пазарната вредност на Tesla сега е околу 184 милијарди американски долари, што е за 4,3 милијарди повеќе од Toyota.

Tesla исто така е повредна од Coca-Cola, Disney, Cisco, Merck и ExxonMobil.

Во изминатата година, акциите на Tesla пораснаа за речиси 350 проценти, достигнувајќи проценета вредност седум пати поголема отколку во исто време минатата година. Многумина сè уште сметаат дека компанијата на Маск е преценета, со оглед на количината автомобили испорачани во светот.

Многумина сметаат дека Tesla е технолошка, а не автомобилска компанија. Во изминатите 12 месеци, заклучно со 31 март 2020 година, Tesla испорача нешто помалку од 400.000 електрични возила во светот.

Сега на берзата во Њујорк има само 19 компании кои се повредни од Tesla.

Тагови
реклама

Бон Џови и покрај богатството пет дена неделно мие садови во ресторан

Read more

Русите објавија снимка од протерувањето на британскиот разурнувач

Read more

Најчестите грешки на возачите за време на летниот одмор

Read more

Џон Мекафи, творецот на антивирусната програма, пронајден мртов во затвор

Read more

Бизнис

Законот за недела неработен ден ќе предизвика отпуштања до 30%

Read more

Кризата поминува, работници во угостителството нема

Read more

Ангелите на Victoria’s Secret заминуваат во историјата

Read more

Цените на нафтата највисоки во последните две години

Read more
 

Вести

Пандев до Ангеловски: Шефе, благодарам е малку, го сплоти цел македонски народ

Читај повеќе

Лидерите на ЕУ поделени околу можниот состанок меѓу Унијата и Путин

Читај повеќе

Приведени четири лица од Стајковци, нападнале вработен на бензинска станица

Читај повеќе

Викендов ќе пристигнат 500.000 вакцини на Sinovac, утре уште 100.000 на Pfizer

Читај повеќе

Џафери ќе ги распише локалните избори на на крајот на јули или почетокот на август

Читај повеќе

Во Москва отпуштаат од работа лица кои не сакаат да се вакцинираат

Читај повеќе

Северна Кореја не сака никаков контакт со САД

Читај повеќе

Утре без струја делови од Аеродром, Кисела Вода и Илинден

Читај повеќе
  • play_arrow

Русите објавија снимка од протерувањето на британскиот разурнувач

Читај повеќе