Tesla пријави рекорден профит за 2021 и нема да понуди нови модели годинава

Tesla ги реши проблемите со снабдувањето и забележа повеќе од трипати поголем профит во споредба со минатогодишните резултати, надминувајќи ги очекувањата на Волстрит за овој квартал.

Компанијата пријави прилагоден профит од 2,9 милијарди долари, што е силен раст во однос на профитот од 903 милиони долари една година порано и далеку над 2,6 милијарди долари, колку што предвидуваа аналитичарите, пишува CNN.

Приходите од 17,7 милијарди долари се за 65% повисоки од претходната година. Овие резултати значат дека Tesla заработила 7,6 милијарди долари за една година, а примила приходи од 53,8 милијарди долари.

„Оваа година нема да претставуваме нови модели на возила“

Извршниот директор Илон Маск повторно се појави на конференциски повик со инвеститорите, откако го пропушти оној пред три месеци. Пред шест месеци, тој рече дека повеќе нема да доаѓа на ваквите средби, освен ако нема „нешто важно“ да каже.

Веста што им ја пренесе на инвеститорите гласи дека Tesla ги одложува плановите за нови возила поради проблеми со снабдувањето со кои се соочува компанијата: „Нема да претставуваме нови модели на возила оваа година. Тоа нема да има смисла. Сè уште ќе имаме ограничен пристап до делови. Ќе бидеме подготвени да започнеме со производство, се надевам следната година“.

Tesla ги претстави плановите за голем број возила во својата палета на производи, вклучувајќи го пикапот Cybertruck, моделот Roadster или автомобил од 25.000 долари, кој би бил поевтин од кој било од неговите сегашни модели.

Да се ​​донесе нов производ на пазарот во 2021 година бараше многу внимание и ресурси, истакна Маск, а истото важи и за оваа година. Тој додаде дека компанијата се справува со „повеќе предизвици во синџирот на снабдување“, но не наведе детали. „Недостигот на чипови, иако не е толку изразен како минатата година, сепак е проблем“, рече Маск.

Во соопштението, компанијата предупреди дека се соочила со предизвици во глобалниот синџир на снабдување, транспорт, работна сила и производство во последниот квартал, за што рече дека ја ограничува нејзината способност да работи фабрики со полн капацитет.

Tesla продаде 936.000 возила во 2021

Проблемите со снабдувањето со делови, особено со компјутерски чипови, се проблем за целата автомобилска индустрија повеќе од една година. Tesla успеа да го зголеми своето производство и продажба соочена со овој недостаток. Спротивно на тоа, нејзините традиционални конкуренти во автомобилската индустрија беа принудени привремено да ги затворат своите фабрики и да го ограничат производството. Ова резултираше со опаѓање на залихите на нови возила низ индустријата и рекордно високи цени за купувачите на автомобили.

Спротивно на тоа, Tesla успеа да го задоволи зголемениот апетит за електрични возила кај клиентите. Глобалната продажба на електрични возила се проценува дека пораснала на 4,5 милиони минатата година од 2,1 милиони во 2020 година, според истражувачката компанија LMC.

Tesla продаде 936.000 возила во 2021 година, што е речиси двојно повеќе од 500.000 продадени возила во 2020 година.

„Со оглед на тоа што недостигот на чипови сè уште е голем проблем во автомобилскиот свет и со оглед на логистичките проблеми на глобално ниво, овој импресивен напредок во заработката зборува за побарувачката за електрични возила, така што Tesla влегува во 2022 година со прилично добри резултати“, вели Ден Ајвс, аналитичар за Wedbush Securities.

Tesla најави дека очекува зголемување на производството во постоечките фабрики во Калифорнија и Шангај, заедно со зголемено производство во новите фабрики во Остин, Тексас и Берлин.

„Веруваме дека има потенцијал за проширување на вкупниот капацитет на фабриката во Фримонт во Калифорнија на над 600.000 возила годишно. Веруваме дека конкурентноста на пазарот на електрични возила ќе биде одредена од способноста да се додадат капацитети низ синџирот на снабдување и да се зголеми производството“, се вели во соопштението на компанијата.

Tesla започна со производство на новото SUV возило Model Y, во фабриката во Остин кон крајот на минатата година.

„По финалната сертификација на Model Y произведен во Остин, планираме да започнеме со испорака до клиентите“, велат од компанијата и додаваат дека се работи на дозволи за производство со властите во Берлин за тамошната фабрика.

Очигледно е дека има побарувачка за автомобилите на Tesla, под претпоставка дека компанијата може да ја зголеми својата понуда. Понудата на возила на Tesla се намали во последниот квартал и залихите беа доволни за само четири дена продажба, во споредба со 11 дена во претходната година и во просек 28 дена во 2017 година. Дури и во индустрија која има рекордно ниски залихи на нови возила, ова е исклучително мала понуда.

Сè уште не е познато кога ќе биде достапен Cybertruck

Во соопштението на Tesla за заработката и приходите не се дадени никакви детали за тоа кога Cybertruck ќе биде достапен, освен што се вели дека ќе се произведува во Остин по Model Y.

Акциите на Tesla, кои паднаа за 11,3% во 2022 година, пораснаа за време на првиот дел од конференцискиот повик со инвеститорите. Акциите на Tesla вредат повеќе од пазарната вредност на 10-те најголеми светски производители на автомобили и покрај тоа што компанијата е помала од која било од нив.

Тагови
реклама

Зошто почна да паѓа вредноста на доларот?

Read more

Дали Путин ја прави истата грешка поради која Хитлер ја загуби војната?

Read more

Секс во вселената – една од најтешките задачи на НАСА

Read more

Пет причини зошто треба почесто да имате секс

Read more

Авто новости

Кои компактни половни автомобили најмногу се расипуваат?

Read more

Најскапиот автомобил во светот продаден за 135 милиони евра

Read more

Cybertruck феномен: Резервирани се 1,5 милиони возила, а производството не е ни почнато

Read more

За колку време се краде еден Tesla автомобил?

Read more
 

Автомобили

Кои компактни половни автомобили најмногу се расипуваат?

Читај повеќе

Најскапиот автомобил во светот продаден за 135 милиони евра

Читај повеќе

Cybertruck феномен: Резервирани се 1,5 милиони возила, а производството не е ни почнато

Читај повеќе
  • play_arrow

За колку време се краде еден Tesla автомобил?

Читај повеќе
  • filter

Легендарниот Autocar ги избра најдобрите автомобили за 2022 година

Читај повеќе

Моторот KTM 490 доаѓа годинава?

Читај повеќе
  • filter

Претставен нов Mercedes: Специјална верзија, комплицирано име

Читај повеќе

Голема промена од 6 јули: Кои системи ќе бидат задолжителни кај новите автомобили?

Читај повеќе

Изненадувачки, некои возачи не го знаат копчето за рециркулација

Читај повеќе