Tesla руши рекорди на тркачките стази

Американскиот производител на електрични возила соопшти дека унапредената верзија на електричната лимузина Model S забележа најдобар резултат во класата седани со 4 врати на познатата калифорниска стаза Лагуна Сека.

Со оглед на неверојатните перформанси на автомобилите на Tesla, многумина сметаат дека на овие возила не им е место на тркачките стази. Компанијата одлучи да ги побие овие верувања.

Од Tesla наведуваат дека прототипот Model S „Plaid“ направил круг на стазата на Лагуна Сека за 1 минута и 36,55 секунди и тврдат дека тоа е за цела секунда подобро време од досегашниот рекорд во класата на лимузини со 4 врати.

Овој резултат претставува големо охрабрување со оглед на тоа дека Tesla сака да се покаже како конкурентна на Porsche Taycan.

Освен тоа, Tesla потврди дека работи на развивање на високите перформанси на Мodel S, кој ја носи ознаката „Plaid“. Првиот човек на Tesla, Елон Маск на Twitter откри дека погонскиот систем на Model S „Plaid“ се состои од три електрични мотори.

Откако ќе заврши развојот на овој систем, „Plaid“ ќе биде понуден како опција со доплата на Model S, Model X и новиот Tesla Roadster.

„Plaid“ ќе биде достапна во втората половина на 2020 година.

реклама

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Гаф на романски министер стана хит на социјалните мрежи

Read more

Советот на Европа предупреди за биотероризам по пандемијата на COVID-19

Read more

Силно невреме во северниот дел на Хрватска

Read more

Авто новости

Поглед во новиот BMW Alpina XB7 со 612 коњски сили

Read more

Mazda започнува со производството на електричниот модел MX-30

Read more

Познат датумот кога Mercedes ќе ја претстави редизајнираната Е класа

Read more

Продажбата на автомобили во ЕУ доживеа колапс

Read more

Автомобили

  • play_arrow

Како се снајде најбрзиот Mégane на патеката во Нирбургринг?

Читај повеќе

Volkswagen го менува начинот на продажба за електричните модели

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Поглед во новиот BMW Alpina XB7 со 612 коњски сили

Читај повеќе
  • filter

Mazda започнува со производството на електричниот модел MX-30

Читај повеќе

Познат датумот кога Mercedes ќе ја претстави редизајнираната Е класа

Читај повеќе

Продажбата на автомобили во ЕУ доживеа колапс

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Тјунираната ѕверка Corvette C8 стигна до 330 км/ч

Читај повеќе

Елон Маск ја поскапува самовозечката опција Autopilot во автомобилите Tesla

Читај повеќе
  • filter

Тјунираниот Audi RS Q3 Sportback сега е уште помоќен

Читај повеќе