Тихановскаја му гарантира безбедност на Лукашенко доколку мирно се повлече

Белоруската опозиционерка изјави дека Лукашенко ќе биде безбеден, но само доколку се повлече мирно и без инциденти.

Кандидатката за претседател на Белорусија моментално се наоѓа во егзил во Литванија каде избега плашејќи се за својот живот откако ги загуби изборите од вечниот Алјаксандр Лукашенко.

Говорејќи за украинскиот политички медиум Лівобережна, Светлана Тихановскаја беше запрашана дали Лукашенко ќе биде безбеден во земјата доколку дојде смена на владеачкиот режим.

„За сето тоа се преговара. Се разбира, доколку замине мирно и без инциденти, многу веројатно е дека ќе биде безбеден“, рече таа.

Воедно, таа проговори и за тоа како би изгледал нејзиниот состав на Владата. Провизорната Влада на почетокот би била составена од сегашните министри, а потоа измени би биле направени во зависност од тоа кој ќе победи на изборите.

Тихановскаја ги загуби претседателските избори одржани на 9 август во кои, според официјалните разултати, Лукашенко освои дури 80% од гласовите, но светот верува дека изборите се наместени. Илјадници граѓани излегоа на протести во земјата против резултатите, по што Тихановскаја пребега во Вилнус каде Литванија ја призна за легитимна претседателка на Белорусија.

реклама

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Се појави нов опасен тренд

Read more

Дали можете да пиете андол и аспирин откако сте примиле вакцина AstraZeneca?

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Свет

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Никогаш немало толку многу кокаин во Европа како сега

Read more

Првпат во историјата жена е главен уредник на Reuters

Read more

Тедрос: COVID-19 за неколку месеци може да се стави под контрола

Read more
 

Вести

Обвинителството бара притвор за Мијалков: Тој е моќен човек

Читај повеќе

Поголем број на хоспитализации во текот на вчерашниот ден, ситуацијата е сериозна

Читај повеќе

Мијалков осуден на осум години затвор за „Трезор“

Читај повеќе

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Читај повеќе

Агент за недвижнини оштетил потенцијални купувачи за 32 илјади евра

Читај повеќе

Се појави нов опасен тренд

Читај повеќе

Никогаш немало толку многу кокаин во Европа како сега

Читај повеќе

Првпат во историјата жена е главен уредник на Reuters

Читај повеќе

КОВИД состојба: 19.978 активни случаи и над 26 илјади вакцинирани граѓани

Читај повеќе