TikTok ги претстави првите креатори на кои ќе им плаќа за видео содржини

TikTok ги претстави првите креатори на кои ќе им плаќа за видео содржини кои ги објавуваат на популарната видео апликација. За наплата на содржини TikTok постави и одредени услови.

Вкупно 19 креатори ќе бидат исплатени за видео содржини. Меѓу нив е и д-р Фајез (@lifeofadoctor), лекар во брза помош, кој од почетокот на TikTok во 2019 година собра повеќе од 500.000 следбеници и познат е по разбивањето на заблуди поврзани со здравствената заштита и медицина. Тој на неговите следбеници им го прикажува секојдневниот живот на докторите.

Според Verge, TikTok низ фонд од 200 милиони долари сака да ги поттикне амбициозните креативци кои трагаат по можности за остварување приходи за живот,.

Не е познато за колку пари станува збор. Услови кои креативците треба да ги исполнат се: мора да бидат полнолетни, да имаат 10.000 пријатели и најмалку 10.000 прегледи во последните 30 дена, како и да објавуваат оригинална содржина која не ги прекршува правилата на компанијата.

Тагови
реклама

Спасовски: Секогаш ќе се најде некој мангуп за да се пофали на социјалните мрежи и да покаже дека е интересен

Read more

Спасовски: Во Вевчани не се случи ништо спектакуларно, сакаа инцидент и сензационалност

Read more

Нов скандал го тресе Холивуд: Актерот Арми Хамер обвинет дека е канибал и садист

Read more

И Меколи Калкин сака да го избришат Трамп од „Home Alone 2“

Read more

Софтвер

Windows Hello го користат 84% од корисниците на Windows 10

Read more

Крај на една ера за Microsoft

Read more

Како да закажете состанок на Zoom преку мобилната апликација?

Read more

AirVisual - бесплатна апликација за следење на квалитетот на воздухот

Read more
 

Гик

  • filter

Samsung го најави Galaxy A32 5G кој ќе чини 279 евра

Читај повеќе
  • filter

Samsung ја претстави новата серија Galaxy S21

Читај повеќе

Директорот на Twitter: Блокирањето на Трамп е исправна одлука, но е опасен преседан

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Паметна маска на иднината: Штити 95% од вируси и бактерии

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е новиот Xiaomi Redmi Note 9T

Читај повеќе
  • play_arrow

НАСА 2021: Ајде да одиме на Месечината!

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Неверојатно откритие: Археолози го најдоа најстариот пештерски цртеж во светот

Читај повеќе
  • filter

HTC го претстави смартфонот Desire 21 Pro 5G

Читај повеќе

Signal за неколку дена стана најбараната апликација во светот

Читај повеќе