TikTok ја претстави апликацијата Whee слична на Instagram

TikTok одлучи да ги покрие сите аспекти на социјалните медиуми со своите апликации.

ByteDance, компанијата зад TikTok, тивко лансираше нова социјална апликација која многу личи на Instagram.

Станува збор за апликацијата Whee која е веќе достапна за уредите со Android, но засега само во одредени земји. Според инвеститорот, Whee е нова социјална апликација создадена за корисниците да останат поврзани со блиски пријатели преку спонтани моменти во животот. Во суштина, тоа е апликација слична на Instagram која им овозможува на корисниците да снимаат и споделуваат фотографии од реалниот живот со своите пријатели.

Овој потег е малку чуден со оглед на тоа што ByteDance неодамна го лансираше TikTok Notes, друга апликација која е многу инспирирана од Instagram. Навистина, Whee зазема поличен пристап со тоа што им дозволува само на пријателите да гледаат фотографии и да комуницираат, но причината за постоењето на оваа апликација сè уште е нејасна бидејќи веќе постои една со исти карактеристики.

Со оглед на тоа дека станува збор за „тивко лансирање“, останува да се види дали ByteDance на крајот ќе ја пласира Whee ширум светот или тоа е само тест за „да се почувствува пулсот на пазарот“.

Тагови
реклама

Речиси магичен пијалак за слабеење согорува масти додека спиете

Read more

Земјотрес во Скопје

Read more

Ѓоковиќ откри што ѝ рекол на принцезата Кејт на Вимблдон, се осврнал и на нејзиниот изглед

Read more

Убиен 31-годишен припадник на АРМ по приватна расправија

Read more

Интернет

Поставен нов рекорд во брзина на интернет

Read more

Google го укинува бесконечното скролање

Read more

TikTok ја претстави апликацијата Whee слична на Instagram

Read more

X официјално дозволува XXX содржина

Read more
 

Гик

Кога роботите ќе почнат да бришат прашина наместо да ни ги земаат работните места?

Читај повеќе

Достапна е јавна бета верзија на iOS 18: Што е ново?

Читај повеќе

Климатските промени ги прават деновите подолги - ова не се случило со милениуми

Читај повеќе
  • play_arrow

Редок вид кит исплива на брег во Нов Зеланд: Научниците не знаат речиси ништо за него

Читај повеќе

Откриена пештера на Месечината може да стане дом за астронаути

Читај повеќе

Ретро PC емулатор пристигна на App Store

Читај повеќе

6 совети како да му помогнете на вашиот телефон да го преживее летово

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се крие под мразот на Антарктик?

Читај повеќе

Зошто ладниот воздух има поинаков мирис?

Читај повеќе