TikTok ќе го дели приходот со креаторите

TikTok воведува нов начин на кој креаторите на содржини ќе можат да заработат пари.

Планот на компанијата е да го делат профитот со најголемите креатори кога покрај нивните видеа ќе се прикажуваат одредени реклами. Програмата е слична како онаа што YouTube ја користи за да ги плаќа своите креатори, а крајниот резултат би можел да биде значително исплатлив.

Новата програма е наречена TikTok Pulse и дозволува прикажување реклами со 4% најгледаните клипови на TikTok.

Креаторите со најмалку 100.000 следбеници ќе можат да добиваат дел од приходот кога нивните клипови ќе влезат во споменатата програма.

TikTok ќе дели 50% од приходот од реклами со одредени креатори, а тоа блиску до она што YouTube им го нуди на креаторите, односно 55% од приходите од реклами.

TikTok Pulse стартува во јуни во САД, а на останатите пазари ќе се прошири од есен.

Тагови
реклама
Фото: Кајгана

Размислувате да земете кредит – каква каматна стапка да изберете: фиксна или променлива?

Read more

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Read more

НБА ѕвездата Бриџис брутално ја претепал сопругата

Read more

Најсмешниот виц во светот, научно докажано

Read more

Интернет

Instagram ја продолжува борбата со TikTok: Секое видео станува Reel

Read more

„Закочи“ Instagram

Read more

Илон Маск за првпат им се обрати на вработените во Twitter

Read more

Facebook планира голем редизајн за да се натпреварува со TikTok

Read more
 

Гик

Откриен чуден спирален објект кој се врти околу центарот на нашата галаксија

Читај повеќе

Досега мапирано речиси 25% од морското дно на Земјата

Читај повеќе

5 нови откритија за ѕвездите и галаксиите кои ни ги донесе Gaia

Читај повеќе

Научници од MIT предложија вселенски штит за „ладење“ на Земјата

Читај повеќе

Instagram ја продолжува борбата со TikTok: Секое видео станува Reel

Читај повеќе

Трагите од вонземски живот на Марс се веројатно повеќе од 2 метра под површината

Читај повеќе

Проституцијата и инфантицидот во древниот Рим

Читај повеќе

Археолози тврдат дека го нашле гробот на викингшкиот крал Синозабиот

Читај повеќе

Дали знаете колку ви е заштитен смартфонот од вода?

Читај повеќе