TikTok во САД воведува нови опции за помлади од 18 помалку да го користат

Социјалната мрежа TikTok објави дека ќе им овозможи на американските корисници помлади од 18 години да го ограничат пристапот на еден час дневно, што е една од најрадикалните одлуки во обид да се ублажи употребата на социјалната мрежа од страна на тинејџерите.

Најавено е дека оваа опција ќе биде достапна во следните неколку недели и ќе може да се исклучи. Сепак, вклучувањето на ограничувања може да биде поприфатливо од можноста кинеската социјална мрежа да наметне повеќе ограничувања.

Така, тинејџерите ќе можат да користат TikTok по еден час дневно, по што ќе биде побарано да внесат лозинка доколку наведената опција е вклучена.

Оваа одлука е донесена по долгогодишно следење на влијанието на социјалните мрежи врз младите. Покрај тоа, TikTok е под зголемен притисок од САД, кои се загрижени за неговата вистинска цел. Постојат стравувања дека Кина ја користи оваа социјална мрежа како разузнавачка алатка. Беше спомната и можноста Американците целосно да ја оневозможат употребата на TikTok.

Шефот за доверба и безбедност на TikTok, Кормак Кинан, рече дека се консултирале со експерти во Бостонската детска болница кога размислувале колку да го ограничат пристапот.

„Иако не постои консензус за тоа колку време на екранот е премногу или какво е влијанието, ние признаваме дека на тинејџерите треба да им се даде дополнителна поддршка додека не почнат самостојно да го истражуваат онлајн светот“, рече Кинан.

Тој посочи дека доколку лице помладо од 18 години го исклучи споменатото ограничување и користи TikTok повеќе од 100 минути дневно, ќе биде побарано да си постави временско ограничување.

Кинан објави ажурирање на опцијата Family Pairing, што им овозможува на родителите или старателите да ја поврзат својата сметка на TikTok со онаа на детето, за контрола. Ова ќе значи можност за избор на видеа, односно изоставување видеа што не сакате детето да ги гледа, ограничување на дневната употреба и управување со известувањата.

Социјалните мрежи Instagram и Snapchat имаат слични опции, пренесува CNN.

Тагови
реклама

Олово, кадмиум и арсен се пронајдени во домат и крставица на македонскиот пазар

Read more

Протече нов нацрт договор од СЗО:„Светот мора да се подготви за нова уште посмртоносна пандемија“

Read more

Трагична несреќа кај Штип со три загинати лица

Read more

Цели семејства од Македонија одат на сезонска работа во Хрватска

Read more

Софтвер

Откриена Android апликација која ги снима корисниците, ако ја имате – избришете ја

Read more

Како Google Maps да престане да ви работи во позадина?

Read more

Шпионски софтвер може да го зарази вашиот телефон без ниту еден клик

Read more

Првата бета верзија за Android 14 е тука – што има ново?

Read more
 

Гик

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Читај повеќе

Со помош на ултразвучни бранови во иднина и луѓето ќе хибернираат

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Читај повеќе

Кои се најпопуларните телефони од врвна класа во првиот квартал?

Читај повеќе

The Witcher 3 е најпродавана RPG игра во историјата

Читај повеќе

Google веќе го распродаде најскапиот телефон, а уште не е пуштен во малопродажба

Читај повеќе

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Читај повеќе

На Twitter му се заканува забрана од ЕУ

Читај повеќе

Ракетата SLS на НАСА го надмина буџетот за 6 милијарди долари, а доцни шест години

Читај повеќе