TikTok за три месеци отстранил 113 милиони клипови

Социјалната мрежа TikTok отстрани повеќе од 113 милиони клипови помеѓу април и јуни оваа година, според кварталниот извештај на компанијата.

Бројни клипови се отстранети поради прекршување на условите за користење, но ова е само мал процент во споредба со количината на содржина што е објавена на TikTok. Поточно, 113 милиони клипови претставуваат само 1% од вкупниот број објавени во текот на трите месеци.

Најчеста причина за отстранување некое видео е прекршување на правилата поврзани со безбедноста на малолетниците, што претставува нешто помалку од 44% од отстранетите видеа. Други вообичаени причини се нелегални активности и регулирани добра, како и експлицитна содржина и сексуални активности, според извештајот.

Сè поголем број клипови на TikTok се отстрануваат од автоматизираните системи на платформата, со околу 48 милиони отстранети минатиот квартал. Речиси 96% од видеата во тримесечниот период биле отстранети пред корисниците да ги пријават на TikTok. Компанијата соопшти дека користи автоматизирани алатки и човечка анализа кога прегледува содржина што може да ги прекрши условите за користење.

По нападот на Русија врз Украина, TikTok се бореше со инбформнации кои доведуваат во заблуда и лажни воени содржини што масовно се појавуваа на платформата, на крајот забранувајќи ги клиповите од Русија и воведувајќи етикетирање на државните медиуми.

Пред изборите во САД во ноември, TikTok објави дека забранува собирање средства за политички цели и бара од профилите на владата, политичарите и политичките партии да аплицираат за верификација. Ова е показател дека TikTok вложува повеќе напор за да ги спречи изборните дезинформации и политичкото рекламирање што и покрај забраната „се прикрива“ преку инфлуенсерите.

Тагови
реклама

Катарски бизнисмен за Ивана Кнол: Не ја сликаат оти е убава, туку за да ја пријават

Read more

Најконтроверзното славење гол на Светско

Read more

Голем неделен љубовен хороскоп од 5 до 11 декември

Read more

Голема победа за жените во Иран: Распуштена моралната полиција

Read more

Интернет

Колкави ви се шансите да спасите хакиран Facebook профил?

Read more

Маск ги зголеми цените на Starlink за Украинците

Read more

Како Google ќе го смени начинот на кој пребаруваме на интернет?

Read more

Маск: Ќе си направам мој телефон ако ме исфрлат од Apple и Google Store

Read more
 

Гик

Колкави ви се шансите да спасите хакиран Facebook профил?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ако НАСА никогаш не постоеше?

Читај повеќе

Кои телефони на Nokia ќе добијат Android 13?

Читај повеќе

Чудни минерали што ги нема на Земјата откриени во астероид кој паднал во Африка

Читај повеќе

Apple тестира еден од најважните новитети за iOS

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа глобално затоплување од 3°C?

Читај повеќе

Експерименталната вакцина против ХИВ е успешна кај 97% од испитаниците

Читај повеќе
  • filter

Столбовите на создавањето какви што не сме ги виделе досега

Читај повеќе

Маск ги зголеми цените на Starlink за Украинците

Читај повеќе