Тина не си го сакала големиот хит награден со Греми: Ужасна и грозна песна

Тажната вест дека легендарната пејачка Тина Тарнер почина во својот дом на 83-годишна возраст по долго боледување го обиколи светот.

Нејзината богата кариера ја одбележаа бројни хитови, но еден од нив на пејачката лично не ѝ се допаѓал.

Во документарецот на HBO, снимен во 2021 година, пејачката откри дека не ѝ се допаѓа песната „What's Love Got To Do It“, која се најде на албумот „Private Dancer“ и за која доби Греми.

„Тоа беше ужасна и грозна песна. Јас бев рокерка, а ова беше поп песна“, рече Тина.

Нејзиниот менаџер во тоа време, Роџер Дејвис, бил воодушевен од песната и мислел дека може да биде хит.

„Ѝ кажав дека тоа е како џогирање. Потоа и двајцата станавме и трчавме. Така Тина го доби тој жлеб на песната и ја адаптираше“, изјави Дејвис, а Тарнер потврди.

„Ја сменив таа песна и ја направив моја“, додаде таа.

Remote video URL

За потсетување, Тина е првиот афроамерикански уметник и првата Афроамериканка што се најде на насловната страница на Rolling Stone. Rolling Stone ја вброи меѓу 100-те најголеми уметници на сите времиња и 100-те најголеми пејачи на сите времиња.

Тагови
реклама

Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Read more

Направете фалафел, евтино јадење за целото семејство

Read more

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Модриќ: Донесов одлука, сакам само таму да ја завршам кариерата

Read more

Музика

Rammstein направи спектакл во Белград

Read more

Селин Дион низ солзи зборуваше за ретката болест: Ако не можам да одам, ќе ползам

Read more

Во тек е конкурсот за наградата „Милан Младеновиќ 2024“

Read more

„Исплива“ видео: Дали победата на Немо на Евровизија беше наместена?

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Rammstein направи спектакл во Белград

Читај повеќе

Трејлерот за новиот филм со Блејк Лајвли е прегледан повеќе од 222 милиони пати

Читај повеќе
  • play_arrow

Селин Дион низ солзи зборуваше за ретката болест: Ако не можам да одам, ќе ползам

Читај повеќе
  • play_arrow

Џеј Ло затечена од новинар кој ја праша за разводот од Бен Афлек

Читај повеќе
  • play_arrow

Прв тизер со Лиам Хемсворт како Witcher, сите го коментираат истото

Читај повеќе
  • filter

Деми Мур по 25 години се врати во Кан, публиката ѝ аплаудираше 13 минути

Читај повеќе

Полициска истрага за смртта на Метју Пери: Кој му го дал кетаминот?

Читај повеќе

The Rock изгледа непрепознатливо во неговата нова улога

Читај повеќе
  • play_arrow

Новинар ја изненади Ема Стоун кога ѝ се обрати со вистинското име

Читај повеќе