Тинејџерите сѐ повеќе го напуштаат Facebook

Генерацијата Z сè повеќе користи интернет, но бројот на тинејџери на Facebook рапидно се намалува, покажа истражувањето на Истражувачкиот центар Пју.

Истражувањето покажало дека само 32% од тинејџерите на возраст меѓу 13 и 17 години воопшто не користат Facebook, а податоците од претходното истражување од 2014 и 2015 година покажале дека 71% од нив биле на Facebook во тој период, со што оваа социјална мрежа ги надмина Instagram и Snapchat.

Креаторката на содржини за Gen Z, Џил Терпак, изјави за TechCrunch дека тинејџерите едноставно не наоѓаат вредност во Facebook.

„Сега има повеќе од пет моќни социјални платформи кои може бескрајно да се прелистуваат и не е одржливо нашите умови да ги споделуваат или да ги приоретизираат нашите односи со секоја од нив. Заради времето и причината, луѓето мора да ги елиминираат платформите на кои им недостасува поттик за додавање вредност“, рече Терпак.

Таа верува дека Facebook, кој тинејџерите често го поврзуваат со своите родители, има малку да понуди ѝ на генерацијата З.

„Културата што ја поттикнува просечниот корисник на Facebook е многу одвоена од она што ја привлекува популацијата на Gen Z на платформата денес и зрачи со енергијата на спам“, рече таа.

Дури и во 2013 година, кога 77% од онлајн тинејџерите користеа Facebook, младите корисници имаа негативен став кон платформата.

„Facebook сè уште е длабоко интегриран во секојдневниот живот на тинејџерите, но понекогаш се смета за помош и одговорност, а не како возбудлива нова платформа која тинејџерите можат да ја чувствуваат како своја“, се вели во извештајот на Пју од 2013 година. Дури и во таа анкета стара 9 години, тинејџерите покажуваат поголем ентузијазам за други платформи, дури и ако не ги користат толку многу како Facebook. Тој тренд остана константен, а новите генерации кои се приклучуваат на социјалните мрежи речиси целосно го напуштаат Facebook.

Новите податоци на Пју се во согласност со внатрешните извештаи на Facebook. Според документите откриени од свиркачот Френсис Хауген, бројот на тинејџери на Facebook паднал за 13% од 2019 до 2021 година, а тој процент требаше да се намали за 45% во следните две години. Генерално, корисниците на Facebook стагнираат, но падот на клучните демографски податоци е лоша вест за социјалната мрежа и нејзиниот бизнис со реклами, кои генерираат најголем дел од приходите.

„Повеќето млади луѓе го гледаат Facebook како место за луѓе во 40-тите и 50-тите. Младите ја сметаат содржината досадна, погрешна и негативна“, се вели во интерен документ на Facebook.

Иако на тинејџерите им е доста од Facebook, сепак  не се откажуваат од Instagram. Тоа е уште една платформа во сопственост на компанијата Meta. Околу 62% од тинејџерите користат Instagram, што е зголемување од 52% во истражувањето во 2014 и 2015 година.

TikTok не ни постоел во времето на последното истражување, а сега го користат 67% од американските тинејџери. Околу 95% од тинејџерите велат дека го користат YouTube, но многумина само за гледање видеа, а не како место за поврзување онлајн со други. На пример, тинејџер кој користи YouTube за слушање музика е вклучен во тие 95%.

TikTok моментално се рангира над Instagram и Snapchat, кои ги користат 62% и 59% од американските тинејџери, соодветно. Затоа, постарите платформи се обидуваат да ги „копираат“.

Сепак, тинејџерите се свесни дека користењето на социјалните мрежи не секогаш им ја обезбедува социјалната врска на која се надеваат. Околу 36% од тинејџерите мислат дека поминуваат премногу време на социјалните мрежи. Само 8% од тинејџерите мислат дека не ги користат доволно социјалните мрежи.

Оние кои мислат дека генерацијата Z е зависна од мобилни телефони можеби грешат. Околу 45% од тинејџерите тврдат дека лесно можат да се откажат од социјалните мрежи.

реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Интернет

TikTok за три месеци отстранил 113 милиони клипови

Read more

Колку е брз интернетот во Македонија во споредба со остатокот од Балканот?

Read more

Meta тестира функции кои го олеснуваат користењето на Facebook и Instagram

Read more

Емотиконите слават 40 години, како започна приказната со нив?

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Заглавени во минатото: Авиокомпании сѐ уште користат флопи дискови

Читај повеќе

Диносаурусите можеби изумреле долго пред фаталниот астероид да удри во Земјата

Читај повеќе

Научниците развиваат пластика која се распаѓа во морска вода

Читај повеќе
  • play_arrow

Летечко такси Wisk  - електрично, беспилотно и со домет од 140 километри

Читај повеќе

Кои се најбрзите Android телефони во моментов?

Читај повеќе

Нобеловата награда за медицина и физиологија ја доби Швеѓанецот Сванте Паабо

Читај повеќе

Климатските промени се добра вест, но ако сте термит

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најимпресивни проекти на НАСА

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Единбург - град преполн историја и инспирација за Хари Потер

Читај повеќе