Тинејџерка тргнува на пат околу светот со авион, сака да сруши рекорд

19-годишната Зара Радерфорд тргнува на патување во должина од 51.000 километри со својот ултралесен авион Shark, најбрзиот микроавион во светот.

Радерфорд, која има белгиско-британско потекло, им го трасира патот на девојчињата во STEM, со надеж дека ќе постави рекорд како најмладата жена што ќе лета самостојно околу светот следниот месец.

Откако ќе заврши, таа ќе биде најмладата личност што летала со микроавион околу светот и најмладата жена што самостојно летала околу светот свет. Актуелниот светски рекорд за втората категорија го држи Шаеста Ваиз, која го заврши патувањето на 30-годишна возраст. Радерфорд се надева дека ќе ги инспирира другите да одат по нејзините стапки.

Remote video URL

"Сакав да летам околу светот. Нека ме видат девојките и нека помислат: Би сакала и јас да летам еден ден. Во авијацијата има разлика помеѓу мажите и жените. Затоа, мојата цел е да ги приближам рекордите, а потоа се надевам дека и други девојки ќе се обидуваат да го победат мојот рекорд и потоа ќе почнам да се натпреварувам со момчињата“, изјави Радерфорд за Reuters.

URL

Нејзините родители, Беатрис де Смет и Сем Радерфорд, се пилоти, иако мајка ѝ имала измешани чувства кога Зара им ги соопштила своите планови.

„Кога првпат ми кажа за тоа, ми застана срцето. Ми требаше време да ја сварам информацијата. Сега сум толку горда и целосно, целосно ја поддржувам“, рече мајка ѝ.

Тинејџерката сама ќе го финансира патувањето, со помош на спонзори и се надева дека патувањето ќе го заврши за околу два до три месеци.

реклама

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Read more

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Read more

Филипче: Од средината на октомври нова мерка - ќе може да функционираат само целосно вакцинирани граѓани

Read more

Чек дис аут

Зошто сината боја е ретка во природата?

Read more

Она кога некој ќе ги спои талибанците со најавната шпица на Friends

Read more

За влез во оваа земја не е потребен PCR тест, туку еколошка заклетва

Read more

Телохранителите на Роналдо се атракција во Манчестер

Read more
 

Магазин

Пет навики кои ги има скоро секој, а кои привлекуваат лоша енергија во домот

Читај повеќе

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Читај повеќе
  • filter

Неколку идеи за есенска декорација кои не чинат многу

Читај повеќе

Трикови за чистење со домашни намирници

Читај повеќе

Дали постои љубов на прв поглед?

Читај повеќе

Крцкаво однадвор, меко одвнатре: Најдобриот рецепт за пилешко во бел сос

Читај повеќе

Шефе, како се вика петок на англиски?

Читај повеќе

Зошто сѐ ве боли два дена после вежбање?

Читај повеќе

Пет моќни навики со кои ќе станете успешен лидер

Читај повеќе