Тирана домаќин на финалето од новото натпреварување на УЕФА

Наредната сезона ќе почне инаугуралната сезона во УЕФА Европа конференциската лига, новото клупско натпреварување кое ќе заврши со големото финале во Тирана.

Денеска европската куќа на фудбалот одлучи домаќинлукот на првото финале од новото натпреварување да ѝ го додели на Албанија и нејзиниот главен град Тирана.

Се работи за трето по ранг натпреварување кое УЕФА го воведува за да ги задоволи помалите земји кои ретко имаат претставник во Лигата на шампиони и Лига Европа. Ќе продефилираат вкупно 184 клубови од сите 55 земји-членки на УЕФА, а 46 ќе се приклучат по елиминација од останатите две натпреварувања.

Форматот ќе биде како и во Лигата на шампиони: по квалификациите (кои ќе почнат на 8 јули) ќе се формираат 8 групи, секоја со по 4 клубови, а потоа преку нокаут-систем ќе се стигне до финалето.

А, тоа финале ќе се игра на 25 мај 2022 година на „Ер Албениа“ стадионот во Тирана, односно „Арена Комбтаре“ како што го именува УЕФА каде е забранета употребата на имиња на спонзори кај стадионите.

Стадионот е мал, има капацитет од само 22.500 гледачи, но е тотално нов, пуштен во употреба на 17 ноември минатата година. На стадионот игра репрезентацијата на Албанија, а по потреба го користат и градските ривали Тирана и Партизани. Изграден е на местото на „Ќемал Стафа“ стадионот кој се користеше од 1946 до 2016.

реклама

Што ќе се случи во телото ако секој ден пешачите?

Read more

Филипче: Повикувањето за вакцинација ќе се одвива преку системот „Мој термин“

Read more

26 јануари 1788, почнала колонизацијата на Австралија

Read more

Конор Мекрегор суспендиран на шест месеци

Read more

Фудбал

Со гол од слободен удар Барди се врати на зелениот терен

Read more

Почетни состави за дербито Интер - Милан

Read more

Конте суспендиран на два натпревара и казнет со 20.000 евра

Read more

Алба: Знам дека ме мразат

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Со гол од слободен удар Барди се врати на зелениот терен

Читај повеќе

Јапонија вработува 10.000 здравствени работници за ОИ

Читај повеќе

Почетни состави за дербито Интер - Милан

Читај повеќе

Конте суспендиран на два натпревара и казнет со 20.000 евра

Читај повеќе

Алба: Знам дека ме мразат

Читај повеќе
  • play_arrow

Конор Мекрегор суспендиран на шест месеци

Читај повеќе
  • play_arrow

Уругвај го има новиот Луис Суарес: Ова е гол-машината Матијас Аресо

Читај повеќе

Како ќе игра Манџукиќ покрај Ибрахимовиќ?

Читај повеќе

Брестовац повеќе не е селектор на македонската ракометна репрезентација

Читај повеќе