Тод: Го видов Шумахер, се надевам дека целиот свет ќе може да го стори истото

Ф1
МИА
/ 19.07.2020 / 10:45

Поранешниот прв човек на тимот на Ферари во Формула 1, Жан Тод, изјави дека е информиран за ситуацијата со која се соочува Михаел Шумахер со години.

Легендарниот Германец имаше сериозна несреќа пред шест и пол години и оттогаш не се појавил во јавноста.

Исто така, информациите за неговата здравствена состојба се скудни, а одвреме-навреме се појавуваат шпекулации дека семејството на секој начин се обидува да го одржи во живот.

Тод истакна дека неодамна го видел Шумахер.

– Го видов минатата недела. Тој се бори. Се надевам дека светот ќе има шанса повторно да го види. Тој и неговото семејство се стремат кон тоа, рече Тод.

Наводно, Шумахер треба да помине третман со матични клетки, но сигурно е дека постапката била прекината поради пандемијата на коронавирусот.

Тод зборуваше и за актуелните светски проблеми, вклучително и расизмот, што го истакна шампионот на Ф1, Луис Хамилтон.

– Мојата сопруга е од Кина, понекогаш има проблеми. Луис е погоден од тоа, тој искуси сè, но… Јас велам дека сите животи се важни, не само животот на црнокожите, или припадниците на жолтата или белата раса. Сите животи, заврши Тод.

Тој наводно има намера да се кандидира за прв човек на ФИА.

реклама

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Read more

Фитнес експерт до почетници во вежбањето: Учете од моите грешки

Read more

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Read more

Колку чинат моделите од новата Mercedes С класа?

Read more

Ф1

ФИА се откажа од истрагата за Хамилтон

Read more

Хамилтон: Многу тешка трка, Ботас покажа брзина цел викенд

Read more

Фетел наредната сезона ќе вози за Астон Мартин

Read more

Пјер Гасли оствари прва Ф1 победа во кариерата

Read more

Спорт

Ако Шкендија приреди чудо со Тотенхем, ќе има полесна задача во плеј-офот

Читај повеќе
  • play_arrow

Фернандеш е играч на сезоната во Манчестер Јунајтед

Читај повеќе

Хамес преминал бесплатно во Евертон

Читај повеќе

Осака се повлекува од Ролан Гарос

Читај повеќе
  • play_arrow

Медиумите во Англија го критикуваа Тотенхем

Читај повеќе
  • play_arrow

Мајами поведе со 2:0 во финалето на Истокот против Бостон

Читај повеќе

Сите резултати од 2. квалификациско коло од Лига Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Суарес полагаше италијански, студентите му дофрлаа: „Кјелини те чека на вечера“

Читај повеќе

Sky Sport Italia: Падна договор меѓу трите клуба, Џеко заминува во Јуве

Читај повеќе