Топ 10 филмови за вонземјани инспирирани од вистински настани

Доколку им се верува на овие приказни, тогаш вистината е посилна од фантастиката.

Кога станува збор за филмови кои на било кој начин се поврзани со вонземјани, веднаш помислуваме на научна-фантастика. И со право, бидејќи досега не е докажано дека постои живот надвор од нашата планета, па по таа логика секаде каде што има било каков вонземен живот веднаш се етикетира како научна-фантастика.

Тука некаде измеѓу спаѓаат филмовите кои се снимени според вистински настани, или инспирирани од нив, а вклучуваат вонземјани. Низ светот почнувајќи уште од антиката, има илјадници пишани и непишани приказни за средби со вонземјани од прв, втор и трет вид.

Веројатно најпозната е приказната за дрвосечачот Тревис Волтон кој на 5 ноември 1975 година во шума во Аризона бил земен во НЛО пред очите на неговите петорица другари. Филмот се вика „Fire in the Sky“ и е снимен според книгата „The Walton Experience“ која ја напиша самиот Волтон.

Филмови со ваква тематика има еден куп, а според WatchMojo помеѓу најдобрите 10 на сите времиња освен „Fire in the Sky“ се и „Hangar 18“, „Alien Autopsy“, „Battle: Los Angeles“, и „Communion“.

Remote video URL
Тагови
реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Филм & ТВ

Гледањето хорор филмови ги ублажува симптомите на стрес и анксиозност

Read more

Рекламниот спот за „Зоки Поки“ на РТС

Read more

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Бил Козби се соочува со нова тужба за силување

Read more
 

Сцена

Гледањето хорор филмови ги ублажува симптомите на стрес и анксиозност

Читај повеќе
  • filter

16 октомври 2007, загина Тоше Проески

Читај повеќе

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Читај повеќе
  • play_arrow

Рекламниот спот за „Зоки Поки“ на РТС

Читај повеќе
  • filter

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Читај повеќе
  • play_arrow

„Easy On Me“: Слушнете ја новата песна на Адел

Читај повеќе

Бил Козби се соочува со нова тужба за силување

Читај повеќе

Тони Колет и Моника Белучи во комедија за мафијата

Читај повеќе
  • play_arrow

Официјален трејлер за хоророт „The Black Phone“

Читај повеќе