Топ 10 книги кои инспирирале вистински криминал

Велат дека видео игрите ја расипуваат младината. Додекаде е точно, но и читањето книги се покажало како опасно и тоа во повеќе наврати низ историјата.

Ова е листа на десетте книги кои оставиле белег во историските настани и тоа по лошо. Се наоѓаат книги на писатели како Селинџер, на Стивен Кингс, на Вилијам Пауел и други кои некому послужиле како инспирација за злодела во вистинскиот живот.

Некои злосторства отишле дотаму што резултирале со сериски убиства, а некои книги станале и забранети.

Remote video URL
Тагови
реклама

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Се појави нов опасен тренд

Read more

Дали можете да пиете андол и аспирин откако сте примиле вакцина AstraZeneca?

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Книги

Резиденции за книжевни преведувачи од македонски јазик

Read more

„Скриени желби, немирни патувања“ од Владимир Јанковски е „Роман на годината“

Read more

Сè поголем интересот за збирката раскази „Мојот маж“ од Бужаровска

Read more

Најдобрите цитати за животот од Чарлс Буковски

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Како да ги избелите забите на природен начин?

Читај повеќе

Истражување: Лекови базирани на антитела штитат од COVID-19

Читај повеќе

Сахара и Антарктик се послични отколку што мислиме

Читај повеќе

Боледувањето од британскиот сој не е толку тешко како што се стравуваше

Читај повеќе

Рецепт на денот: Полнети пилешки гради

Читај повеќе
  • play_arrow

Корисни трикови како да се ослободите од мачнина

Читај повеќе

Најчестите женски сексуални фантазии

Читај повеќе

Рецепт на денот: Чоколаден банана леб

Читај повеќе
  • play_arrow

Пет здрави навики за да ја задржите идеалната тежина

Читај повеќе