Топ 10 најдобри видео игри за 2017 година

Покрај музиката, филмовите и сериите не смееме да ги заборавиме и видео игрите кои излегоа во оваа година, а нив ги имаше многу. Иако според гејмерите оваа година беше „сува“ и неисполнета со добри игри, сепак направивме листа од најдобрите 10 игри кои излегоа во 2017.

Листата на најдобри игри за годината ја предводи The Legend of Zelda: Breath of the Wild, а на Топ 10 листата се најдоа уште неколку познати имиња.

Рангирањето на видео игрите е направено според нивната оцена на metacritic, интернет страна која се занимава со оценување на видео игри, филмови, серии и музика. Игрите се рангирани според нивниот metascore, начинот на оценување кој го користи metacritic.

Конечниот ранкинг изгледа вака:

 1. The Legend of Zelda: Breath of the Wild (Switch) – 97 metascore
 2. Super Mario Odyssey (Switch) - 97
 3. The Legend of Zelda: Breath of the Wild (WIIU) – 96
 4. Persona 5 (PS4) – 93
 5. Divinity: Original Sin II (PC) – 93
 6. What Remains of Edith Finch (XONE) – 92
 7. Undertale (PS4) – 92
 8. Mario Kart 8 Deluxe (Switch) – 92
 9. Shovel Knight: Treasure Trove (Switch) – 91
 10. Bayonetta (PC) - 90

 

 

реклама

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Read more

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Read more

Пет навики кои ги има скоро секој, а кои привлекуваат лоша енергија во домот

Read more

Гејминг

Излегувањето на GTA V за PS5 и Xbox X/S е одложено за март 2022

Read more

Од викендов достапна отворената бета верзија на Call of Duty: Vanguard

Read more

Недостигот на конзоли можно е да потрае до 2023 година

Read more

Топ 10 нови видеоигри за септември 2021

Read more
 

Гик

 • play_arrow

Октоподи - неверојатни суштества

Читај повеќе

Huawei изработи апликација со која се отклучува и стартува автомобил

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Microsoft произведе безжичен глушец од рециклирана пластика од океанот

Читај повеќе

Новиот детектор за гравитациски бранови фати мистериозни сигнали од вселената

Читај повеќе

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Читај повеќе
 • play_arrow

Како животните ги добиваат нивните шари?

Читај повеќе

ЕУ предлага универзален полнач, Apple се загрижени

Читај повеќе
 • play_arrow

Астероид го погоди Јупитер, снимен моментот од ударот

Читај повеќе
 • play_arrow

Најголемите зелени мегапроекти во светот

Читај повеќе