Топ 10 најпродавани автомобилски брендови во 2019

Трите најпопуларни брендови на автомобили во изминатата година на светско ниво беа Toyota, Volkswagen и Ford.

Меѓу првите 10 најпродавани брендови има по три јапонски и германски брендови, како и по два американски и јужнокорејски, според анализата на focus2move.com.

Специјализираниот сајт focus2move.com во декември ја објави листата на најпродавани модели на автомобили во Европа за 2019, а сега ја состави и листата според број на продадени возила по брендови.

Иако Volkswagen како групација е на прво место по број на продадени возила, кога се анализираат само брендови, Toyota е убедливо на првата позиција со 8.683.049 испорачани возила.

На второ место е брендот Volkswagen со 6.436.548 возила, а Ford во 2019 година продал 4.735.575 единици.

Вака изгледа комплетната листа на 10 најпродавани автомобилски брендови за 2019 според focus2move.com:

реклама

Морничави остатоци од напуштени хотели низ Југославија

Read more

Пет знаци кои откриваат дека некој е на стероиди

Read more

Велешанка двапати силувана од соседот, напаѓачот е притворен

Read more

Безбедност на велосипедистите: Кога во Скопје ќе се вози со 30 км/ч?

Read more

Авто новости

Mercedes има одговор на Tesla електричниот камион

Read more

Колку чинат моделите од новата Mercedes С класа?

Read more

КОВИД кризата ги покажа забите: Нов пад на продажбата на автомобили

Read more

Тјунираниот Porsche Cayenne сега развива 690 КС

Read more

Автомобили

  • play_arrow

Mercedes има одговор на Tesla електричниот камион

Читај повеќе
  • filter

Колку чинат моделите од новата Mercedes С класа?

Читај повеќе

КОВИД кризата ги покажа забите: Нов пад на продажбата на автомобили

Читај повеќе

Kia ќе претстави 7 нови електрични модели до 2027 година

Читај повеќе
  • filter

Тјунираниот Porsche Cayenne сега развива 690 КС

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ова е новото Ferrari Portofino M со поголема моќност

Читај повеќе
  • filter

Nissan го откри изгледот на долгоочекуваниот наследник на моделот 370Z

Читај повеќе
  • filter

Ова е новиот Audi A3 G-Tron

Читај повеќе
  • play_arrow

Кршење Lamborghini во првиот трејлер за новите авантури во Top Gear

Читај повеќе