Top 3 најсигурни автомобили стари до 3 години

Објавена е листата на најсигурни автомобили произведени во 2021 година.

Најновото издание на студијата на Consumer Reports за американскиот пазар носи нови и стари победници.

Кај нас е многу популарно и купувањето половен автомобил стар три години, а често се работи за висококвалитетни и сигурни автомобили.

Премоќната Toyota

Според оваа студија, најдобро ќе се снајдете ако изберете Toyota или Lexus, кои освоија 16 од 36 ставки. Така, Toyota Corolla и Camry, модели кои се нудат и на нашиот пазар, се класифицирани како паметен избор на купувачите.

На листата на победници се и осум Honda модели (и Acura) и по три од Mazda, Kia и Hyundai. Ако се додадат и два модела Subaru, јасно е дека апсолутно мнозинство се азиските марки со 32 од 36 победнички модели.

А Европа?

Ако ги погледнеме листите, ќе видиме дека само три европски модели се искачија на врвот по сигурност. Станува збор за два модела BMW и едно Volvo.

Победници по сегменти

Во сегментот на компактни модели, најпрепорачани тригодишници се Honda Civic, Mazda3, Toyota Corolla и Toyota Prius. Ова е список кој не е многу променет во последните години.

Во доменот на средните и поголемите модели се споменуваше Toyota Camry, како и модели кои не се нудат во Европа, а доаѓаат од Hyundai (Sonata) и Toyota (Avalon).

Доколку избирате луксузен тригодишен модел, првата препорака е Acura TLX, а тука се и BMW Серија 5 и Lexus ES.

Понудата на спортски модели е скромна, а единствениот спортист кој може да го препорача е Mazda MX-5. Затоа листата на мали и средни теренци е многу побогата. Ќе ги издвоиме оние кои исто така ни се добро познати. Тоа се BMW X3, Honda CR-V, Hyundai Tucson / Kia Sportage, Lexus NX и UX, Mazda CX-5, Toyota RAV4 и Volvo XC40.

Во доменот на средните и големите теренци има малку модели кои се нудат во Европа. Ќе ги споменеме Lexus RX и Toyota Highlander.

реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Приведен скопјанецот во чија куќа беа најдени четирите издрогирани деца

Read more

Авто новости

Силен раст на глобалната продажба на електрични возила

Read more

AMG GT63 Pro е одговорот на Mercedes на Porsche 911 GT3 RS

Read more

7 најчести грешки што ги прават возачите на летно патување

Read more

Ако се откажат од Tesla и купат Porsche, ќе добијат бонус од 4.500 долари

Read more
 

Автомобили

Силен раст на глобалната продажба на електрични возила

Читај повеќе

AMG GT63 Pro е одговорот на Mercedes на Porsche 911 GT3 RS

Читај повеќе

7 најчести грешки што ги прават возачите на летно патување

Читај повеќе
  • filter

Ако се откажат од Tesla и купат Porsche, ќе добијат бонус од 4.500 долари

Читај повеќе
  • filter

Пристигна освежената Škoda Octavia

Читај повеќе
  • filter

Honda го враќа во живот моделот Prelude

Читај повеќе

Дали поради електричните возила ќе се намали брзината на возење на германските автопатишта?

Читај повеќе

Моторите со внатрешно согорување може да се спасат, компромис е на хоризонтот

Читај повеќе

Зошто драстично се зголеми масата на новите автомобили во последните 8 години?

Читај повеќе