УЕФА ЕУРО 2024 ГЕРМАНИЈА

Топката за ЕУРО има љубовно име: Од каде такво име и зошто е најпаметна досега?

Остануваат уште само четири дена до почетокот на Европското првенство, а ние ќе ви ја претставиме официјалната топка која ќе се користи за најважниот спортски настан оваа година.

Собирот на најдобрите европски фудбалски репрезентации ќе се игра со топка со љубовното име Fußballliebe, односно „фудбалска љубов“, која германскиот гигант Adidas специјално ја дизајнираше за Европското првенство.

Fussball Liebe ќе ги следи познатите типови Telstar, Tango, Etrusco Unico, Roteiro, Questra Europa, Terrestra Silverstream, Beau Jeu и Europass, топки кои се прославија во изминатите изданија на Европските првенства, сите дизајнирани од Adidas.

Тоа е „најпаметната“ топка досега, која ја вклучува технологијата Connected Ball на Adidas која во реално време ги испраќа најпрецизните податоци до судиите на ВАР, исто како што има вградена полуавтоматска функција за офсајд. Целта е да се намали времето на чекање и да се поттикне побрзо донесување одлуки од страна на судиите, благодарение на стотиците чипови во него.

Remote video URL

„Уверени сме дека Adidas Fußballliebe ќе го одбележи нашиот следен чекор кон извонредност. Посветени сме да обезбедиме секој аспект да ги одржува највисоките стандарди за квалитет и перформанси“, рече техничкиот шеф на УЕФА и легенда на хрватскиот фудбал, Звонимир Бобан, на промоцијата.

Дизајнот на топката со црни крила и зелено-портокалови бои го претставува движењето на играчите на теренот. На топката ќе бидат знамињата на сите учесници на Европското првенство.

„Кога ја дизајниравме оваа официјална топка, бевме инспирирани од енергијата и различноста на турнирот, како и од љубовта на Европа кон фудбалот“, рече шефот на производство и дизајн на Adidas, Сем Ханди.

Топката на Европското првенство е направена од рециклиран полиестер и боја на база на вода со користење на биолошки материјали како што се шеќерна трска, пченкарни влакна и дрвна маса, што ја прави најодржливата топка некогаш направена.

Тагови
реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Македонка загина во тешка сообраќајка во Грција

Read more

Фудбал

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Read more

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Read more

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Read more

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Read more
 

Спорт

Фудбалерите на Данска ги одбија покачувањата за да земаат иста плата со фудбалерките

Читај повеќе

Нема спиење за фудбалските фанови од вечерва: Почнува Копа Америка

Читај повеќе

Три возбудливи натпревари денеска на ЕУРО: Дерби Шпанија-Италија, Србија на поправен

Читај повеќе

Суперѕвездата на Бостон со нов најскап договор во историјата на кошарката

Читај повеќе
  • play_arrow

Даку ги пцуеше Македонците по мечот со Хрватска

Читај повеќе
  • play_arrow

Нема лабаво со Гатузо: Жесток уште на првиот тренинг во Хајдук

Читај повеќе

ЕУРО 2024: Роналдо најмногу промаши, најпрецизни Германците

Читај повеќе
  • play_arrow

Гатузо најавен како мафијашки бос во видеото на Хајдук

Читај повеќе
  • play_arrow

Го забележавте новиот ВАР детаљ на ЕУРО? Преземен е од друг спорт

Читај повеќе