НБА 2019/2020

Торонто го изедначи рекордот за седма последователна победа над Вашингтон

Актуелниот шампион во НБА, Торонто Рапторс, ги совлада Вашингтон Визардс на домашен терен со 140:111 во дуел од НБА лигата.

Домаќините имаа дефицит на стартот од мечот, но до крајот на првата четвртина водеа со 12 поени и нивната предност достигна плус 33 во еден момент од дуелот. Седум кошаркари завршија со двоцифрен број на поени, а најмногу реализира Норман Пауел, постигнувајќи 28 поени од клупата. Теренс Дејвис додаде 23, исто така од клупата, додека Марк Гасол постигна 20.

За „волшебниците“, Трој Браун Џуниор заврши со 22 поени и додаде 8 скока.

Ова беше седми последователен успех на „диносаурусите“ над „волшебниците“. Тимот на Ник Нерс го израмни рекордот за најмногу поени во историјата на организацијата – интересно е што последниот пат кога составот постигна 140 беше повторно против Вашингтон во јануари 2019 година, но по продолжение.

Ова е најголем број на поени кои Рапторс ги реализира во регуларниот дел од сезоната. Тимот имаскор од 27-14, додека Вашингтон 13-28. Во следните натпревари, Торонто гостува на Минесота Тимбервулвс, додека Вашингтон е домаќин на Детроит Пистонс.

Еве ги резултатите од другите дуели:

Индијана Пејсерс – Минесота Тимбервулвс 116: 114

Филаделфија 76-ерс – Чикаго Булс 100: 89

Мемфис Гризлис – Кливленд Кавалиерс 113: 109

Оклахома Сити Тандер – Мајами Хит 108: 115

Сан Антонио Спарс – Атланта Хокс 120: 121

Далас Маверикс – Портланд 120: 112.

реклама

Кошарка

Денвер го совлада Лејкерс и се врати во игра

Read more

Плејмејкерот на Работнички позитивен на COVID-19

Read more

Само еден збор на Дејвис по победничката тројка: Коби!

Read more

Ни магијата на Јокиќ не беше доволна против моќните Лејкерс 

Read more

Спорт

  • play_arrow
  • filter

Фудбалерките со крпен тим торпедирани од Франција

Читај повеќе
  • play_arrow

Денвер го совлада Лејкерс и се врати во игра

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е тимот од најлошите трансфери на сезоната

Читај повеќе
  • play_arrow

Мората се врати во Јувентус, ќе зема 7,5 милиони евра по сезона

Читај повеќе
  • play_arrow

Алисон е голманот кој му ја прекина пенал серијата на Жоржињо

Читај повеќе

Властите открија: Суарес мамел на испитот по италијански јазик

Читај повеќе

Плејмејкерот на Работнички позитивен на COVID-19

Читај повеќе

Алтобели: Видал ви е топ, продајте го Ериксен, задржете ги Перишиќ и Наинголан

Читај повеќе

Мурињо: Кејн мора да игра против Лејтон Ориент и Шкендија

Читај повеќе