Toyota Celica се враќа со 2.0-литарски турбо мотор и погон на 4 тркала

Откако беше основан одделот Toyota Gazzoo Racing, имаше различни гласини за можно оживување на MR2 и Celica, а љубителите на спортски автомобили со нетрпение го очекуваа развојот на настаните.

Последниот извештај од Јапонија зборува за враќањето на Celica со внатрешно согорување како GR модел со нов 2.0-литарски мотор со 4 цилиндри во комбинација со GR-Four погон на сите тркала на Toyota.

Минатата година, претседателот на Toyota, Акио Тојода, ја изрази својата желба за нова Celica, по што следеа гласини за електричен спортски автомобил кој ќе ја дели платформата со концептот Lexus LF-ZC. Последниот извештај ја носи приказната во поинаква и повозбудлива насока и навестува враќање на Celica со стариот добар SUS мотор.

Во заедничката изјава со Subaru и Mazda за идните SUS мотори, Toyota потврди дека работи на нови 1,5-литарски и 2,0-литарски 4-цилиндрични мотори кои се погодни за електрификација и компатибилни со алтернативни горива. Најавата за пристапот „повеќе патеки“ и претходно видената фотографија од 2.0-литарскиот турбо мотор од салонот во Токио ги подгреа гласините за негова можна инсталација во новата Toyota Celica.

Новиот мотор со високи перформанси наводно е во развој веќе неколку години и веќе е готов. Toyota засега не објавува никакви информации за спецификациите, но јапонскиот магазин Best Car се надева дека ќе биде 406 КС. Овој мотор може да биде поврзан со GR-Four погонот на сите тркала инспириран од релито на Toyota, кој го користат хечбеците со висока моќност GR Yaris и GR Corolla.

Овој мотор, според многумина, е достоен за „оживеаниот“ Celite GT-Four, а би послужил и да им оддаде почит на успесите на моделот во WRC. Меѓутоа, со цел да се разликува од остатокот од гамата на Toyota GR, новата Celica би добила и полуксузен ентериер.

Засега нема информации за дизајнот на моделот, но има големи шанси тој да ја задржи ниската силуета на купето од претходните генерации. Непотврдени информации од Јапонија велат дека новата Celica ќе биде претставена во јануари на салонот во Токио.

Тојота продаде седум генерации на Celica помеѓу 1970 и 2006 година, по што моделот влезе во историјата без директен наследник. Подоцна, празнината ја пополнија моделите Toyota GT86 и GR86 како достапни спортски автомобили во гамата на Toyota со слично купе тело со две врати. Фановите на Celica никогаш не престанаа да сакаат нова генерација на Celica.

Покрај Celica, се шпекулираше и за нов родстер MR2, моќен хечбек Starlet и помал спортски автомобил S-FR. Најновите информации сугерираат дека овие модели би можеле да користат помали 3-цилиндрични турбо мотори, со зафатнина од 1,3 и 1,6 литри, тесно поврзани со оние што ги придвижуваат GR Yaris и GR Corolla.

Тагови
реклама

Откриен потонат брод стар 3.300 години, со стотици недопрени амфори

Read more

Се појави нов сој на коронавирусот

Read more

Грција во сè поголеми проблеми поради масовниот туризам

Read more

Хороскопски знаци на кои ќе им се смени среќата со парите во јули

Read more

Авто новости

Наследникот на Bugatti Chiron: V16 мотор и три електрични мотори за 444 км/час

Read more

Вози како жена!

Read more

Android Auto 12.2 пристигна со нови икони

Read more

Путин вторпат му подари луксузна руска лимузина на Ким

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow
  • filter

Наследникот на Bugatti Chiron: V16 мотор и три електрични мотори за 444 км/час

Читај повеќе

Вози како жена!

Читај повеќе

Android Auto 12.2 пристигна со нови икони

Читај повеќе

Путин вторпат му подари луксузна руска лимузина на Ким

Читај повеќе

Жештината е опасна и за автомобилот: 5 работи на кои треба да внимавате

Читај повеќе

Каков специјален Cybertruck ќе добиеме во Европа?

Читај повеќе

Проверете една работа во автомобилот пред да тргнете на патување

Читај повеќе

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Читај повеќе
  • filter

Новиот кампер VW California е достапен само во Германија, другите ќе почекаат до крајот на летото

Читај повеќе