Концепти

Toyota официјално го најави новиот кросовер за европскиот пазар

16. јануари 2020 - 11:14 | М.С.

Неодамна се појавија шпекулации дека Toyota планира да произведе нов компактен кросовер за европскиот пазар, а сега пристигна и официјалната потврда.

Од Toyota не го откриваат името на новиот модел, но потврдено е дека ќе биде базиран на GA-B платформата којашто ја користи и новиот Yaris.

Меѓутоа, овој кросовер нема да има повисока верзија на hatchback затоа што јапонскиот произведувач сака да му даде препознатлив изглед и конструкција.

„Нема да чекате долго време за да го видите конечниот дизајн, а она што ќе го видите не е само Yaris со каросерија и поголем клиренс, туку потполно нов и препознатлив B-SUV модел со компактен и динамичен дизајн“, изјави Мет Херисон, извршниот потпретседател на Toyota во Европа.

Со овие официјални информации објавена е и првата скица за кросоверот која покажува дека ќе биде нешто поголем од Yaris.

Сепак, нема да биде поголем од моделот C-HR, па се претпоставува дека ќе биде поевтин.

Toyota ќе го лансира новиот кросовер оваа година, а производството ќе се одвива во Франција.

Датумот и цената ќе бидат познати наскоро.

„Овој модел ќе придонесе на успехот на продажбата на Yaris во Европа“, вели Херисон.

Коментирај