Традиционално за Водици, Путин се нурна во студена вода

Б.С.Б.
/ 19.01.2021 / 15:47

Рускиот претседател Владимир Путин се нурна во студена вода како дел од ритуал за православниот празник Богојавление - Водици. Тој влезе во дупка во форма на крст, наполнета со студена вода, се прекрсти трипати и трипати се нурна во водата.

Кремљ го објави видеото со Путин, а портпаролот Дмитриј Песков изјави дека тоа е традиција од која претседателот не се откажува, пренесе The Moscow Times.

Ова е прво официјално видео од 68-годишниот Путин од 19 јануари 2018 година, кога беше објавено како се капе во студена вода.

Иако Песков не изјави колку степени е во моментот на снимање на видеото, според руските новинари, капењето на Путин е снимено надвор од Москва, на -20 степени Целзиусови.

URL
реклама

Принцот Филип опериран од срце во стотата година од животот

Read more

Кој е најмудриот хороскопски знак според астролозите?

Read more

Со измени на Законот за легализација на дивоградби се продолжува неговата важност за уште пет години

Read more

L'Equipe не штедеше навреди за Ѓоковиќ, дури и на лично ниво

Read more

Свет

Литванија експресно ја одби Белорусија за екстрадиција на Тихановскаја

Read more

СЗО: Откажете се од патентите, сите земји да произведуваат вакцини

Read more

Папата пристигна во историска посета на Ирак

Read more

Расте бројот на починати и заразени во Италија

Read more
 

Вести

Литванија експресно ја одби Белорусија за екстрадиција на Тихановскаја

Читај повеќе

СЗО: Откажете се од патентите, сите земји да произведуваат вакцини

Читај повеќе

Не се изгласаа измените на Законот за државјанство, Алтернатива и АА најавија блокирање на други закони

Читај повеќе

843 нови случаи на COVID-19, 11 починати

Читај повеќе

Кривични за шест скопјани за прикажување фалсификувани ПЦР тестови

Читај повеќе

Иницијатива на 38 граѓански здруженија за сестрана заштита на Водно

Читај повеќе

Игор Спасов екстрадиран и сместен во Идризово

Читај повеќе

Доделени годишните новинарски награди на ЗНМ

Читај повеќе

СДСМ ќе поддржи една изборна единица за следните парламентарни избори

Читај повеќе