Трагедија: Почина голманот на Црна Гора, Матија Шаркиќ

Макфакс/Кајгана
/ 15.06.2024 / 10:01

Голманот на репрезентација на Црна Гора, Матија Шаркиќ (26), почина утринава околу 6:30 часот во Будва, каде што беше на одмор. Како што дознава Vijesti, му се слошило во станот во кој престојувал, по што починал.

Матија Шаркиќ пред неколку дена бранеше на пријателскиот натпревар против Белгија во Брисел, но после тоа го пропушти натпреварот против Грузија во Подгорица. По натпреварот против Белгија, шпанска Marca пишуваше за брилијантната партија на 26-годишникот.

Шаркиќ е роден во Гринзби, а кариерата ја започна во Андерлехт. Играше за Виган, Астон Вила, Ливингстон, Вулверхемптон, Шрусбери, Бирмингем, Милвол и Стоук.

За репрезентацијата на Црна Гора одигра 9 натпревари, а дебитираше против Белорусија во пријателски натпревар во 2019 година.

Неговиот брат близнак Оливер Шаркиќ моментално е играч на црногорскиот шампион Дечиќ од Тузи.

Шаркиќ бранеше пртив Македонија на пријателската во март кога во Анталија неговата Црна Гора победи со 1:0.

Тагови
реклама

Пијте го пред спиење: Напиток што го намалува шеќерот и помага при слабеење

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Почна сезоната на храна што го намалува ризикот од катаракта и до 43%

Read more

Трик за разладување на домот и обезбедување пријатен сон

Read more

Фудбал

Тиквеш го обели образот на македонскиот фудбал во Европа

Read more

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Read more

Мбапе ја доби „деветката“ на Бензема во Реал

Read more

Експерт за ВАР објасни зошто беше досуден пенал за Англија

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Тиквеш го обели образот на македонскиот фудбал во Европа

Читај повеќе

ФИА потврди шест трки за сезоната 2025

Читај повеќе

Зошто на ЕУРО нема натпревар за 3. место? УЕФА даде објаснување

Читај повеќе

Мбапе ја доби „деветката“ на Бензема во Реал

Читај повеќе
  • play_arrow

Експерт за ВАР објасни зошто беше досуден пенал за Англија

Читај повеќе

Кој ќе биде судија за финалето на ЕУРО 2024?

Читај повеќе

Кејн испиша историја: Ниту еден Европеец досега не успеал во тоа

Читај повеќе

Вимблдон зад сцената: Како се реализира тениски пренос?

Читај повеќе
  • play_arrow

Невиден хаос на Копа Америка: Дарвин Нуњес се тепаше со навивачите, со столче отиде на трибина

Читај повеќе